January 2011

       

Printable Calendar (publisher file)   

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

2

 
3

Weapons Class

Leadership Team 1 & 2

6:15 - 7pm

4

 

5

Speed Strength and Conditioning

Leadership Teams 1 & 2

6:15 - 7pm

6

 
 

7

 

 

8

9

 

10

Weapons Class

Leadership Team 1 & 2

6:15 - 7pm

11

 

12

Speed Strength and Conditioning

Leadership Teams 1 & 2

6:15 - 7pm

13

 

14

 

15

 

16

 

17

Weapons Class

Leadership Team 1 & 2

6:15 - 7pm

18

 

19

Speed Strength and Conditioning

Leadership Teams 1 & 2

6:15 - 7pm

20

 

21

Belt Test

Starts at 5:30

By invitation only

_________________________

Pre-Black Belt Test Review will begin following the belt test

 

 

22

 

23

 

24

Weapons Class

Leadership Team 1 & 2

6:15 - 7pm

25

 

26

Speed Strength and Conditioning

Leadership Teams 1 & 2

6:15 - 7pm

27

 

28

 

29

IKKF Weapon Training

Hosted By:

9th Degree Bruce Heilman

Blue Belt or Higher or By Invitation

11am—4:30pm

30

IKKF Weapon Training

Hosted By:

9th Degree Bruce Heilman

Blue Belt or Higher or By Invitation

10am—2pm

31

Weapons Class

Leadership Team 1 & 2

6:15 - 7pm

Feb 1

 

Feb 2

Speed Strength and Conditioning

Leadership Teams 1 & 2

6:15 - 7pm

Feb 3

 

 Feb 4             

 

Feb 5

 

 

Printable Calendar (publisher file)

  


January Birthdays

            

        

              January 6          Jack Orrill

              January 11        Willaim Henrickle

             January  12        Dylan McKnight

             January  12        Leo Labourdette Jr 

                  

 

         

            January  19        Nathan Kiern

            January  21        Michael Harrison

            January  23        Dougie Lee

            January    29      Connor Kuhn

 

December Promotions

To Brown Belt: Kyle Pennino

To Purple Belt: Keri Bush and Charley Ingraham

To Blue Belt: Gabbie Bush and Katherine Cousins

To Orange Belt: Meaghan Gravelle

To Yellow Belt: Colin Friend

To Yellow Stripe Belt: Cameron Jones, Sydney Vice, Elise Glorioso, Andrew Jones, Trey Silcio, Jean-Paul Blancq,

Noah Mejia, Skye Stockstill, and Alec Fontenot

 

 

 

 

October Promotions

To Brown Belt: 2nd Brown Sean Goodgion, 3rd Brown Peter Mariano and Michael Harrison

To Purple Belt: Scott Carbajal, Kyle Trombatore, Dillon Gitz, and Ryan Gould

To Orange Belt: Billy Theriot, Chase Theriot, Addysin Taylor, and Katherine

To Yellow Belt: Brandon Barousse, and Albert Sinopoli

Louisiana State Championships

Stephen Barrios – State Champion in Sparring

Dominic Neill – 3rd in Sparring

Bart Loomis – 5th in Weapons

Charley Ingraham – 3rd in Sparring

Travis Bush – 2nd in Forms and 2nd in Weapons

Kristin Dupaquier  - 3rd in Forms and 3rd in Sparring

Grace Hebert – 3rd in Forms and 4th in Sparring

Walter Delle – 3rd in Forms and 3rd in Sparring

Keri Bush – 2nd in Forms, 2nd in Weapons, and 4th in Sparring

Dominick Paternostro – 2nd in Weapons, 3rd in Forms, and 3rd in Sparring

Allison Gilmore – 2nd in Sparring, 2nd in Weapons, and 3rd in Forms

August 28th Tournament


 

August 14th - Keichu Classic - Alexandria, LA

 

August Promotions

To Brown Belt: Jay Miceli, Dominic Neill, Matt O’Brien, Jonathan Dunaway

To Purple Belt: Andrew Binder

To Green Belt: Keri Frisard, Ross Allbritton, Charley Ingram, Daniel Provenzano, Connor Kuhn

To Blue Belt: Dominick Fontana, Sean Cousins, Brandye Cousins

To Orange Belt: Marissa Vincent

To Yellow Belt: Adam Oosterling, Rachel Ruoss, Connor Vincent, Meaghan Gravelle, Kyle Gould, Ademola Adegbite, Adeniran Adegbite

To Yellow Stripe Belt: Adelouwa Adgebite, Colin Friend, Jacob Nietert, Scott Nietert, Elizabeth Nietert, Brittany Ware, Allie Rafael, Christian Scherer, Lynn Serigny, Colt Serigny

 

 

 

   

July Promotions
Adelouwa Adegbite and Sensei Travis

 

July 2010 World Championships in Dallas, Texas

AWARDS EARNED BY MANDEVILLE KARATE STUDENTS

Chris Bertucci: 4th place in Weapons, 4th place in Forms, and 4th place in Sparring

Travis Bush: 3rd place in Weapons, 2nd place in Forms, 3rd place in Sparring

Kristin Dupaquier: 3rd place in Forms, 4th place in Sparring

Kyle Dozier: 4th place in Continuous Sparring

Ryan Rossi: 3rd place in Forms

Kyle Trombatore: 1st place in Sparring

Charley Ingraham: 4th place in Weapons and  2nd place in Forms

Dominick Paternostro: 3rd place in Weapons and 2nd place in Sparring

Keri Frisard: 2nd place in Weapons, 2nd place in Forms, and 1st place in Sparring

Kristin Dupaquier, Travis Bush, Joe Dupaquier: 1st place in Team Forms (3 person teams, synchronized)

 

June Promotions

To 1st Degree Brown Belt: D'Ann Stephens

To 2nd Degree Brown Belt: Katie Miceli

To 3rd Degree Brown Belt: Joseph Wolff, Clifton Arnold, Grant Holmes

To Purple Belt: Stephen Barrios

To Green Belt: Easton Baird, Jacob Carbajal, Kyle Trombatore

To Blue Belt: Ryan Rossi, Keri Frisard, Hailey Holmes,

 Matt Richardson, Ben Richardson

To Orange Belt: Marty Gould, Chris Bertucci

To Yellow Belt: Lee Saucier, Chase Theriot, Billy Theriot, Addysin Taylor

June Yellow Stripe Promotions

Yellow Stripes from left to right: Viktoria Bealer, Steven

Berry, Jacob Kruppa, Brandon Barousse, Tyler Kiern,

Albert Sinopoli

Examiners: Travis Bush, Dominick Paternostro,

Josh Van Houten, Shay Oliphant

Yellow Stripes from left to right: Ali Legnon, Brock

Zornes, Ty Ackerman, Donovan Zornes, Matthew

Carroll

Examiners: Travis Bush, Kyle Dozier

Yellow Stripes from left to right: Adeniran Adegbite

 and Ademola Adegbite

June Dojo Competition

First Place Winners from each division from left to right:

Ryan Gould, Stephen Barrios, Trent Hernandez, and

Chase Appe.

 


Dr. Jordan's Seminar and Black Belt Test

Mandeville Karate Training Center had two students test for their

black belts on May 8th.  They endured 9 hours of intense

training and testing, and in the end both Thomas Cousins and

Joshua Van Houten received their black belts.


April Promotions

To 1st Degree Brown Belt: Rachel Waesche, Bea Weasche

To 3rd Degree Brown Belt: Caleb Landreth

To Purple Belt: Cathy Hunter

To Green Belt: Ryan Gould, Dillon Gitz, Scott Carbajal

To Blue Belt: Charles Ansardi

To Orange Belt: Gabbie Bush, Pierson Whitten

To Yellow Belt: Conner Prinzo, Katherine Green, Alyssa Steib, Brock Steib

Front left: K. G., Charles Asardi, Pierson Whitten, Gabbie Bush, Conner Prinzo, Brock Steib, Alyssa Steib

Middle left: Bea Waesche, Rachel Waesche, Dillon Gitz, Ryan Gould, Caleb Landreth, Scott Carbajal,

Cathy Hunter

Rear left (Examiners): Travis Bush, Joe Dupaquier, Monique Dupaquier, Kristin Dupaquier, Bart Loomis


April Dojo Competition

 

Above - April 17, 2010 Dojo Competition Winners

from left: Grant Holmes, Chase Appe, Ryan Gould,

Jacob Carbajal


March Promotions

To 2nd Degree Brown Belt: Nicholas Miceli.

To 3rd Degree Brown Belt: Kyle Pennino, Jamal London, Summer Malanders.

To Purple Belt: Mason Carbajal.

To Green Belt: Marshall, Unkauf, Jake Bodie, Matthew Medina, Jameson Hussey,

To Blue Belt: Kyle Beckham.

To Orange Belt: TJ Elkins, Dominick Fontana, Hailey Holmes, Ryan Rossi,

Dylan Kingsbury, Katherine Cousins, Nathan Kiern, Trent Hernandez.

To Yellow Belt: Marty Gould, Blake Bullard.

To Yellow Stripe Belt: Rachel Ruoss, Billy Theriot, Justin Paek, Meaghan Gravelle, Ally Couvillion

Front left: Jameson Hussey, Marshall, Unkauf, Dominick Fontana, Katherine Cousins, Trent Hernandez,

Nathan Kiern, Ryan Rossi, Jake Bodie, Matthew Medina.

Middle left: Nicholas Miceli, Mason Carbajal, Jamal London, TJ Elkins, Marty Gould, Blake Bullard,

Hailey Holmes, Dylan Kingsbury, Kyle Beckham, Kyle Pennino, Summer Malanders,

Rear left (Examiners): Monique Dupaquier, Joe Dupaquier, Kristin Dupaquier, Kenneth Cooley,

Dominick Paternostro, Bart Loomis

 

 

 

 

 

 

Front Left: Ally Couvillion, Rachel Ruoss, Justin Paek,

Middle left: Meaghan Gravelle, Billy Theriot

Rear left (instructors): Travis Bush, Kyle Trombatore,

Stephen Barrios.

 


 

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
© copyright 2006 Joe Dupaquier