April 2007

 

Printable Calendar (publisher file)           

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

 

Dec 29

Sparring Class

 Student Request

6:15pm

Yellow Stripes & above

Dec 30

Advanced Weapons

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt, Masters Club  

Dec 31

New Years Eve

DOJO CLOSED

1

New Years Day

DOJO CLOSED

2

 

DOJO CLOSED

 

3

Black & Brown Belt Boot Camp

6am - Noon

Noon: Family Lunch

4

 

5

Sparring Class

 Advanced Footwork

6:15pm

Yellow Stripes & above

6

Advanced Weapons

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt, Masters Club  

7

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm

Black Belt and Masters Club Only

8

Advanced Training

Sweeps / Takedowns

6:15pm

Black Belt, Masters Club

9

Circuit Training

Yellow Stripes & above

5:15 - 6:15pm

10

Tournament

Alvin, TX

11

 

12

Sparring Class

 Tournament Sparring

6:15pm

Yellow Stripes & above

13

Advanced Weapons

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt, Masters Club  

14

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm 

Black Belt and Masters Club Only

15

Advanced Training

Tournament Forms

6:15pm

Black Belt, Masters Club

16

 

17

Tournament

Mandeville, LA

18

 

19

Sparring Class

 2 on 1, 3 on 1 sparring

6:15pm

Yellow Stripes & above

20

Advanced Weapons

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt, Masters Club

21

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm 

Black Belt and Masters Club Only

22

Advanced Training

2 on 1 and 3 on 1 sparring

6:15pm

Black Belt, Masters Club

23

DATE NIGHT

7 - 10pm

$15 per person

$5 off if you bring a friend

(non-MKTC friend)

FREE to Master's Club Members

24

 

 

25

 

26

Sparring Class

 Grabs

6:15pm

Yellow Stripes & above

27

Advanced Weapons

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt, Masters Club

28

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm 

Black Belt and Masters Club Only

29

Belt Test

By Invitation, 6:15pm


Advanced Training

Student Request

6:15pm

Black Belt, Masters Club

30

Extreme Training

Speed / Strength / Conditioning

5:15 - 6:15pm

Yellow Stripes & above

31

Tournament

Bossier City, LA

 

Printable Calendar (publisher file)

January Birthdays  

January   3 

Matthew Aupied

January   4

Ross Allbritton

January   8

Ashton Burger

January   12

Leo Labourdette Jr.

January   13

Katie Miceli

January   13

Dominick Delaune

January   21

Michael Harrison

January   23

Dougie Lee

January   23

Bree Hickey

January   29

Connor Kuhn

January   30

Nick Locicero

 


 Tournament Results

The Mandeville Karate Training Center participated in a USKA sanctioned event on January 17th at Pelican Park. 39 individuals competed, here is how they placed:

   

        Easton Baird

              4th                      Forms

       Konrad Barach

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Stephen Barrios

                    4th                      Forms

                    2nd                     Sparring

       Kyle Beckham

                    3rd                      Sparring

                    4th                      Forms

       Andrew Binder

                    1st                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Jake Bodie

                    4th                      Sparring

       Jonah Boudreaux

                    4th                      Weapons

                    4th                      Sparring

       Emily Boylan

                    1st                      Forms

                    2nd                     Sparring

       Canyon Celestin

                    2nd                     Sparring

                    2nd                     Forms

       Kenneth Cooley

                    3rd                      Sparring

       Pete Copping

                    4th                      Forms

                    1st                      Sparring

       Walter Delle

                    1st                      Forms

                    2nd                     Sparring

       Kyle Dozier

                    2nd                     Sparring

                    2nd                     Weapons

       Kristin Dupaquier

                    3rd                      Sparring

                    2nd                     Forms

                    4th                      Weapons

       Stephen Gebbia

                    4th                      Sparring

       Dillon Gitz

                    2nd                     Sparring

                    4th                      Forms

       Chris Gonzales

                    3rd                      Forms

                    2nd                     Sparring

       Ryan Gould

                    2nd                     Forms

                    1st                      Sparring

       Grace Hebert

                    2nd                     Forms

                    1st                      Sparring

       Samuel Jones

                    3rd                      Sparring

       Caleb Landreth

                    1st                      Forms

                    4th                      Weapons

                    1st                      Sparring

       Bart Loomis

                    2nd                     Weapons

       Peter Mariano

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Dominic Neill

                    4th                      Sparring

       Matthew O'Brien

                    1st                      Sparring

                    2nd                     Forms

       Timmy Parks

                    3rd                      Weapons

                    3rd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Dominick Paternostro

                    1st                      Sparring

                    2nd                     Forms

                    1st                      Weapons

       Abbegayle Phares

                    4th                      Forms

                    2nd                     Sparring

       Brandon Pohlmann

                    1st                      Sparring

                    1st                      Sparring

                    3rd                      Weapons

                    3rd                      Forms

       Eric Pohlmann

                    2nd                     Sparring

       Jeffrey Pohlmann

                    3rd                      Sparring

                    4th                      Weapons

       Devin Poissenot

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Daniel Provenzano

                    3rd                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Skylar Re'

                    1st                      Forms

                    3rd                      Sparring

       J. Brady Roth

                    2nd                     Sparring

                    2nd                     Forms

       John Santos

                    4th                      Sparring

       Marshall Unkauf

                    4th                      Forms

       Joseph Wolff

                    1st                      Forms

                    4th                      Sparring

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

January Promotions

 

Jaden Quinn was promoted to

Yellow Stripe on Jan 6

 

   

 


January 3rd Black and Brown Belt Bootcamp

6am - Noon,  6 hours of grueling training to start the new year


December Promotions

December 18th Belt Test

Front Left: Grant Holmes, Matthew Audied, Marshall Unkauf, Ethan Lafont, Clifton Arnold.

Middle Left: Jonah Boudreaux, Kyle Dozier, Daniel Provenzano, Peter Mariano, Cathy Hunter.

Back Left: Travis Bush (examiner), Jeffery Pohlmann (examiner), Kristin Dupaquier (Jr examiner), Monique Dupaquier (examiner), Joe Dupaquier (examiner).

 

 

 

 


November Promotions

9 Graduate Beginners Program

 

 

Front Left: John Santos, Easton Baird, Brady Roth.

Middle Left: Dillon Gitz, Ethan Chiu, Aaron Zambiasi.

Back Left: Kyle Dozier (assistant), Brandon Pohlmann (examiner)

          

Front Left: Ross Allbritton, Chris Nilsen, Nick Locicero.

Back Left: Jeffert Pohlmann (examiner), Daniel Provenzano (assistant), Brandon Pohlmann (examiner)

 

October Promotions

Front Left: Jack Harper, Jameson Hussey, Joshua Lafontaine, Matthew Medina, Sam Jones, Grant Burger.

Middle Left: Stephen Barrios, Devin Poissenot, Collin Copeland, Michael Harrison, Dillon Todd, Michael O'Brien

Back Left: Ray Effler (examiner), Stefan Sundeen, Jeremy Plauche, Brandon Pohlmann (examiner), Walter Delle, Shanna Utterback, Travis Bush (examiner).


Louisiana State Championships

13 Students represented MKTC at this years State Championships. MKTC also placed 3rd as a team in the over all competition.

       Clifton Arnold: 4th in Chanbara,  2nd in Sparring

       Kenneth Cooley:  2nd Sparring

       Walter Delle: 4th Sparring, 3rd Forms

       Jonathan Dunaway:  4th Forms

       Joe Dupaquier: Grand Champion Forms, 3rd Sparring, 3rd Weapons

       Kristin Dupaquier:  2nd Forms, 2nd Sparring

       Grace Hebert: 3rd Sparring

       Bart Loomis 3rd Weapons

       Dominick Paternostro 2nd Weapons,  1st Sparring, 4th Chambara

       Kyle Pennino:  1st Weapons

       Brandon Pohlmann:  3rd Sparring, 3rd Forms

       Shanna Utterback:  1st  Sparring, 2nd Forms

       Allison Gilmore:  2nd Forms, 2nd Sparring, 2nd Weapons, 2nd Chambara

 

 

 

More Pictures

 

October Dojo Competition

The October Dojo Competition was held Oct 17 and included the standard events that were held at the State Championships (Forms, Sparring, Chanbara) and board breaking. The winner, pictured below, were (Front Left): Sam Jones, Jameson Hussey, Jack Harper. (Back Left): Mason Carbajal, Summer Malanders, Jonathan Dunaway, and Daniel Provenzano.


September Promotions

To Brown Belt: Doninick Paternostro (2nd degree), Nicholas Miceli (3rd degree)

To Green Belt: Sean Goodgion, Justin Ronquillo, Caleb Landreth

To Orange Belt: Aaron Plauche

To Yellow Belt: Patrick Strom

 

To Weapons Brown Belt: Doninick Paternostro (3rd degree)

To Weapons Green Belt: Caleb Landreth

Pictured with Examiners Joe Dupaquier, Jeffery Pohlmann, Travis Bush

To Yellow Striped Belt: Matthew Roussel, Jacob Carbajal, Konrad Barach, Bailey Saucier, Cameron Meserole, Charles Ansardi

Pictured with Examiner Brandon Pohlmann and Jr Assistant Instructors Kyle Pennino and Lauren Tastet

   

To Yellow Striped Belt: Scott Carbajal and Zach Hile.

Pictured with Examiners Jeffery and Brandon Pohlmann

 
 

 
 

Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com 

 

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier