August 2009

       

Printable Calendar (publisher file)   

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

2

 
3

Sparring Class, 6:15pm

Advanced Kicking

Yellow Stripes and Above

4

Weapons Training

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

5

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

6

Advanced Training

Ground Fighting

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

7

Beginning Sparring

White Belts & Yellow Stripes

6:15pm

8

 

9

 

10

Sparring Class, 6:15pm

Grabs

Yellow Stripes and Above

11

Weapons Training

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

12

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

13

Advanced Training

Board Breaking

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

14

 

15

MASTERS BOOTCAMP

Masters Club Only

8-10am

DOJO COMPETITION

Yellow Stripes & above

10am-noon

16

 

17

Sparring Class, 6:15pm

Basics

Yellow Stripes and above

18

Weapons Training

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

19

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm 

Black Belt Club, Masters Club

20

Advanced Training

Extreme One-Steps

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

21

BELT TEST

By Invitation

6:30pm

 

22

Introductory to

Weapons

Yellow and Orange Belts - &50

Black Belt Club - FREE

10am-noon

23

 

24

Sparring Class, 6:15pm

 Speed & Strength

Yellow Stripes and above

25

Sparring Class, 6:15pm

Grabs and Traps

Yellow Stripes and Above


Weapons Training

(Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku)

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

26

Speed, Strength, Conditioning, 6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

27

Advanced Training

6:15pm

Black Belt Club, Masters Club

28

Extra Training

Yellow Stripes & above

5:15pm

29

TOURNAMENT

Yellow Stripes & above

Alexandria, LA

 

 

30

 

31

Sparring Class, 6:15pm

Combination Kicking

Yellow Stripes and above

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Printable Calendar (publisher file)

August Birthdays  

     August   2      Trevor Schott

     August   6      Brandye Cousins

     August   12    Thomas Cousins

     August   17    Evan Miller

     August   18    Connor Burns

     August   21    Matthew Richardson

     August   21    Benjamin Richardson

     August   25    Blake Bullard

     August   26    Jack Harper

     August   27    Grant Holmes

     August   29    Katherine Cousins

     August   30    Ashleigh Bridges 


August Promotions

August 21 Belt Test

Front Left: TJ Elkins, Katherine Cousins, Isabella Oakes, Alex Oakes, Matt Richardson, Ben Richardson, Dylan Kingsbury, Sean Cousins.

2nd Row Left: Brandye Cousins, Conner Kuhn, Skylar Re', Ross Allbritton, Nick Locicero, Jameson Hussey, Trevor Schott.

3rd Row Left: Thomas Cousins, Jay Micelli, Sean Goodgion, Cathy Hunter, Peter Mariano.

Back Row Left, Examiners: Joe Dupaquier, Monique Dupaquier, Kristin Dupaquier, Bart Loomis, Trevor Buck, Leo Labourdette, Travis Bush.

 

To  Brown Belt: Thomas Cousins (2nd degree), Jay Micelli, Sean Goodgion (3rd degree)

To Green Belt: Cathy Hunter, Peter Mariano.

To Blue Belt: Jameson Hussey, Trevor Schott.

To Orange Belt: Conner Kuhn, Skylar Re', Ross Allbritton, Nick Locicero

To Yellow Belt:   TJ Elkins, Katherine Cousins, Isabella Oakes, Alex Oakes, Matt Richardson, Ben Richardson, Dylan Kingsbury, Sean Cousins, Brandye Cousins.


August Dojo Competition Results

31 students participated for two hours in an exciting event that included Forms, One-Steps, Flying Kicks,

Push-Ups, Deep Knee Bends, and Bridges.

This months winners are:

Front Left: Dillon Gitz, Jacob Carbajal, Marshall Unkauf, Trent Hernandez

Back Left: Joey Medina, Jonathan Dunaway, Kyle Trombatore, Ryan Rossi, Ryan Gould


Ultimate Fitness Challenge

During the summer, MKTC's Black Belt Club and Master's Club members were given opportunities

 to record attempts at max amounts of push-ups, deep knee bend, bridges, and sit-ups.

They were also awarded bonus points for extra classes and tournament attendance.

The students were divided into youth, teen, and 16 and over divisions, the following received awards:

Ultimate Sit-Ups: Dominick Paternostro, Caleb Landreth, Walter Delle.

Ultimate Push-Ups: Joey Medina, Peter Mariano, Kenneth Cooley.

Ultimate Knee Bends: Joey Medina, Caleb Landreth, Sean Goodgion.

Ultimate Bridge: Ethan Lafont, Abby Lafont, Kenneth Cooley

Ultimate Class Attendance: Kyle Pennino, Stephen Barrios, Kristin Dupaquier.

 

Ultimate Fitness (total points): Joey Medina, Peter Mariano, Kenneth Cooley

 

Future Instructor Award: Kyle Pennino

 


2009 World Karate / Tae Kwon Do Championships Results

Not only did MKTC do well at the event, But Sensei Dupaquier, a Karate Hall of Fame inductee in 1990, had one of his students inducted in the 2009 class. James Lee started training with Sensei Dupaquier as a teenager and later opened up his own dojo in Vail (Eagle), Colorado. James is not only a fierce, top ranked fighter, but was also this years USKA Instructor of the Year.

 

Ashleigh Bridges: 4th in Forms

Kenneth Cooley: 3rd in Sparring

Katherine Cousins: 4th in Sparring

Katy Hoogerwerf: 3rd Sparring,

Bart Loomis: 4th in Weapons

Matthew O'Brien: 4th in Sparring

Thomas Cousins: 4th in Sparring

Monique Dupaquier: 4th in Forms

Grace Hebert: 4th in Sparring

Dominick Paternostro: 3rd in Forms

James Lee: 2nd in Sparring, 1st in Forms

Sean Cousins: 4th in Sparring, 2nd in Forms

Walter Delle: 3rd in Weapons, 1st in Forms, 2nd in Sparring

Kristin Dupaquier: 3rd in Sparring, 2nd in Forms

Kyle Trombatore: 4th in Sparring, 2nd in Forms

Ben Richardson/Matt Richardson/Sean Cousins: 4th in Team Forms

More Pictures

 

More July Promotions...

July 28 Yellow Stripe Test

3 individuals earned their Yellow Stripe Belts and graduated from the Teen/Adult beginners

program into the intermediate program.

Front Row(L): Keri Frisard, Ryan Rossi, Hailey Holmes.

Back Row(L): Instructor Travis Bush.

 
 

July 23 Yellow Stripe Test

 

5 individuals earned their Yellow Stripe Belts and

graduated from the youth beginners program

into the intermediate program.

Front Row(L): Nathan Kiern, Griffin Eberly,

Trent Hernandez.

Back Row(L): Dominick Fontana, Instructor

Joe Dupaquier, Tallon Miller.

 

   

July 18, Dallas Tournament Results

Dominick Paternostro:

      1st in forms, 1st in weapons, 2nd in sparring.

Kristin Dupaquier:

      1st in forms, 2nd in sparring, 3rd in weapons.

Walter Delle:

   1st in sparring, 1st in forms, 2nd in weapons

 

MKTC Karate Kamps - Huge Success !!!

The 6 kamps are over and a good time was had by all. Lots of karate, games and activities kept the kids busy and wore them out. Several students attended all 6 kamps.


 

July Promotions

July 9, 2009

To Purple Belt: Michael O'Brien, Caleb Landreth, Kyle Pennino

To Green Belt: Peyton Cuccia

To Blue Belt: Stephen Barrios

To Orange Belt: Jacob Carbajal, Scott Carbajal, Easton Baird, Dillon Gitz

To Yellow Belt: Jadin Quinn, Kyle Trombatore


June Promotions

June 26th Weapons Black Belt Test - Reading, PA

MKTC's Newest Black Belt

Congratulations........

Bart Loomis - 1st Degree Black Belt

 

Also receiving weapons promotions with Bart Loomis were:

Jeffery Pohlmann - 2nd degree

Brandon Pohlmann - 2nd degree

Joe Dupaquier - 4th degree


June 5th Yellow Stripe Test

 

3 individuals used the summer Karate Kamps to speed up their road to Yellow

Stripe Belt and graduation from the beginners program into the intermediate

program.

Front Row(L): Sean Cousins, Gabbie Bush, Katherine Cousins.

Back Row(L): Instructors Brandon Pohlmann, Travis Bush, Kristin Dupaquier.

 

 

 


 

New Black Belts

May 23rd Black Belt Test - Ruston, LA

Congratulations........

Kenneth Cooley - 2nd Degree Black Belt  .

Ashleigh Bridges - Junior Black Belt

 

More Pictures

 

 
 

Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com 

 

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier