April 2007

 

Printable Calendar (publisher file)           

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

 
       

Feb 29

Adv Open Training

Master's Club Only, 4:15pm


Dojo Competition

Bronze & Up

7:30-9pm (Must pre-register)

1

Extra Training

Bronze & Up   9-10am


Adv Weapons

Black Belt & Master's Club

10-11:15am


Colorado State Championships

Eagle (Vail), Co

2

Sensei Dupaquier teaches 3 seminars in Eagle, Colorado

3

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: Speed/ Footwork

4

6:15 Beginner Weapons (Bo)

5

Speed, Strength, Conditioning, 6:15 - 7:15

Black Belt and Masters Club Only

6

l6:15 Black Belt Club training

will include: Sweeps & Judo Throws

7

Circuit Training

Tournament Emphasis

Black Belt & Master's Club

6:15-7:30pm

8

Karate Tournament

Waxahachie, TX

www.jumpkick.com

9

 

10

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: Angles

11

6:15 Advanced Weapons

Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku

12

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

13

6:15 Black Belt Club training will include:

Advanced Ground Fighting

14

 

15

White Belt Sparring

By invitation   9-10am


Adv Open Training

Master's Club Only

10-11:15am

16

 

17

 

 

18

6:15 Beginner Weapons (Bo)

19     Travis' Birthday

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

20

6:15 Black Belt Club training will include:

Extreme One-Steps

21

CLOSED

Good Friday

 

No Public School

22

 

23

Easter

Sunday

24

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: Grabs

 

 

Spring Break Karate Kamp     9am-1pm

Sign-up Now, Limited Space

25

6:15 Advanced Weapons

Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku

 

 

Spring Break Karate Kamp     9am-1pm

Sign-up Now, Limited Space

26

Speed, Strength, Conditioning, 6:15 - 7:15

Black Belt and Masters Club Only

 

Spring Break Karate Kamp     9am-1pm

Sign-up Now, Limited Space

27      

6:15 Black Belt Club training will include:

Board Breaking

 

Spring Break Karate Kamp     9am-1pm

Sign-up Now, Limited Space

 

28

National Championships

Albuquerque, NM

 

 

Spring Break Karate Kamp     9am-1pm

Sign-up Now, Limited Space

29

National Championships

Albuquerque, NM

 

30

Brandon's Birthday

31

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: 2 on 1

         

Printable Calendar (publisher file)

 

    March Birthdays

3/4         Morgan, Joshua           3/5         Plaisance, Alexander

3/5         Mena, Katherine          3/6         Todd, Dillon

3/7         McNeely, Mason          3/7         Cousin, Quinton

3/8         Bush, Chelsea              3/8         Pohlmann, Eric

3/9         Garrett, Jon                   3/11       Poissenot, Devin

3/11       OBrien, Michael           3/12       Plauche, Jeremy

3/14       Dupuy, Lucas               3/15       Gurley, Benjamin

3/19       Bush, Travis                 3/20       Cousins, Katie

3/21       Peffer, Audrianna        3/21       Ronquillo, Justin

3/23       Heurtin, Jackson          3/26       Wolff, Joseph

3/26       Bodie, Jake                  3/29       Jones, Samuel

3/30       Boynton, Julie               3/30       Pohlmann, Brandon

3/30       Joyner, Michael


Seminars in Colorado

Sensei Dupaquier attended the Colorado State Championships on Saturday March 1 hosted by former MKTC standout James Lee. Sunday, Sensei taught three seminars at Mr Lee's dojo. The first seminar was on Tae Kwon Do advanced sparring concepts and advanced one-steps, the second was Nunchaku, the third was Pyong An Sai. Monday, Sensei took Samantha to visit the infamous, Colorado School of Mines.


February Dojo Competition

Mandeville Karate's February Dojo Competition was held on the 29th. During the two hour event Travis challenged the 20 competitors with difficult but fun variations such as Physical Fitness Drills, Coordination Drills, One-Steps and Forms.

And your winners are:

Front left: Kyle Pennino, Daniel Wieseneck, Devin Poissenot

Back left: Christian Dietz, Dallas Matamoros, Aaron Williams

A Special Thanks to the coordinators: Travis Bush, Monique Dupaquier, and the judges: Sophie Goodgion, Ashleigh Bridges, Dominick Paternostro, Thomas Marlbrough, Josh VanHouten, Rachel Waesche, Katie Miceli, Kyle Dozier, and James Baggs.


February Promotions

Mandeville Karate's monthly belt test was held on February 28th. 11 hard working students were invited to participate and after a two hour test were promoted to new ranks.

To 1st Degree Brown Belt: Timmy Parks.

To 3rd Degree Brown Belt: Robert Lampp, Matthew O'Brien.

To Blue Belt: Daniel Landreth, Peter Cassady.

To Orange Belt: Matthew Aupied, Michael Harrison, Tyler Gegenheimer, Aaron Williams.

To Yellow Belt:  Emily Boylan, Benjamin Gurley 

 

.Front left: Emily Boylan, Aaron Williams, Michael Harrison, Matthew Aupied, Tyler Gegenheimer, Benjamin Gurley

Middle left: Timmy Parks, Matthew O'Brien, Robert Lampp, Peter Cassady, Daniel Landreth.

Back Left (examiners): Joe Dupaquier (7th degree), Monique Dupaquier (3rd degree), Brandon Pohlmann(2nd Degree), Travis Bush (4th degree), Kristin Dupaquier (Jr Black)

 

 


IKKF Winter Training

WOW !!! What can I say, MKTC Hosted the IKKF Winter Training on Feb 16 & 17. But what was scheduled as a 2 day event turned into a 6 day event when The Heilman's and Dan Rupert flew in on Wednesday and did not leave until the following Tuesday. The extra attention given to the MKTC students and the extra classes taught every day by Hanshi Heilman and Dan Rupert were UNBELIEVABLE.

 

More Pictures


Regional Championships Results 

Some of our top Mandeville Karate students participated in the Feb 9th Regional Championships in Ruston. They helped MKTC place 3rd in the team competition and all represented us well. Here is how they faired:

                                      Delle, Walter

                                              2nd                    16-17 Boys Advanced            Sparring

                                      Dupaquier, Kristin

                                              3rd                     Teen 14-17                          Weapons

                                              4th                     14-15 M/F Advanced              Forms

                                      Dupaquier, Monique

                                              2nd                    Black Belt Women                 Weapons

                                              2nd                    Black Belt Women                 Forms

                                      Goodgion, Sophie

                                              2nd                    12-13 Girls Advanced            Sparring

                                              4th                     12-13 M/F Advanced              Forms

                                      Jones, Tyler

                                              3rd                     10-11 Boys Beginning            Sparring

                                      O'Brien, Michael

                                              1st                     Novice Men                         Forms

                                              1st                     Novice Men                         Sparring

                                      Paternostro, Dominick

                                              4th                     10-11 Boys Advanced            Sparring

                                              3rd                     Youth 10-13                         Weapons

                                              2nd                    10-11 M/F Advanced              Forms

                                      Pennino, Kyle

                                              4th                     10-11 Boys Intermediate         Sparring

                                              1st                     10-11 M/F Intermediate           Forms

                                              2nd                    Youth 10-13                         Weapons

                                      Pohlmann, Brandon

                                              2nd                    Black Belt Men                     Sparring

                                              4th                     Black Belt Men                     Weapons

                                              3rd                     Black Belt Men                     Forms

                                      Pohlmann, Eric

                                              1st                     16-17 Boys Advanced            Sparring

                                              2nd                    16-17 M/F Advanced              Forms

                                      Pohlmann, Jeffrey

                                              2nd                    Black Belt Men                     Sparring

                                              4th                     Black Belt Men                     Forms

                                      Waesche, Beatrice

                                              2nd                    14-15 Girls Advanced            Sparring

                                              3rd                     14-15 M/F Advanced              Forms

                                      Williams, Aaron

                                              1st                     8-9 Boys Beginning               Sparring

                                              1st                     8-9 M/F Beginning                Forms

 

 

 



Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com


  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier