April 2007

 

Printable Calendar (publisher file)           

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

 

 

 

 

 

 

1

New Years Day

Dojo Closed

2

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

3

l6:15 Black Belt Club training

will include:  Sweeps and Judo Throws

4

 

5

Extra Training

Bronze & Up   9-10am


Fitness Training

Black Belt & Master's Club

10-11:30am

Bring gi and running clothes

6

 

7

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: Angles

8

6:15 Advanced Weapons

Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku

9

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

 

10

l6:15 Black Belt Club training

will include:  Advanced Ground Fighting

11

 

12

Dojo Competition

Bronze & Up

9-11am (Must pre-register)

 

13

 

14

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: Tournament Rules and Tips

15

6:15 Beginner Weapons (Bo)

16

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

17

6:15 Black Belt Club training will include: Tournament Training

18

Circuit Training

Black Belt & Master's Club

6:15-7:30pm

19

Karate Tournament

Mandeville, LA

www.jumpkick.com

20

TKD SEMINARS

at MKTC - Hosted by:

9th degree Dr David Jordan

21

 

 

22

6:15 Advanced Weapons

Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku

23    

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

24

6:15 Black Belt Club training will include:

Bunkai (form interpretations)

25

Eve Parade

in Mandeville

DOJO CLOSED

26

White Belt Sparring

By invitation   10-11am


Adv Weapons

Black Belt & Master's Club

11am - Noon

  

27

 

28

Eve Parade, 7pm

 

Dojo Open 4:15-6:30pm

Open Gym Training

Stop in when you can.

29

6:15 Beginner Weapons (Bo)

30

 

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

31      

 

Belt Test

6:15pm, by invitation

 

6:15 Black Belt Club training will include: Joint Locks...

 

Feb 1

Orpheus  Parade

in Mandeville

DOJO CLOSED

Feb 2

Upcoming Schedule:

Feb 4: CLOSED

Feb 5: CLOSED, Mardi Gras Day

 

Feb 9: Tournament, Ruston, La

Feb 16-17 Weapons Training with Hanshi Bruce Heilman

 

Printable Calendar (publisher file)

 

    January Birthdays

1/1       Hill, Reagan

1/3       Aupied, Matthew

1/8       Burger, Ashton

1/8       Miceli, Jay

1/12     Labourdette Jr., Leo

1/13     Miceli, Katie

1/17     Kattawar, Rhonda

1/21     Harrison, Michael

1/30     Boynton, Raeann

 


January Promotions

A Youth Beginners Program Graduation was held January 28. The following graduated the beginners program and earned their Yellow Striped Belts and will now start participating in more advanced programs:

To Yellow Stripe Belt: (from lower left) Ryan Hill, Mason McNeely, Matthew Medina, Katie Hulett

(Middle left) Timmy Parks (asst examiner), Dylan Eilers, Steven Bickham, Taylor MacEachern, Daniel Provenzano, Kyle Pennino (asst examiner)

With examiners/instructors Jeffrey Pohlmann and Brandon Pohlmann.

 

Black Belt Test

A regional black belt test was held on January 20 in Mandeville under the supervision of 9th degree Black Belt, Dr David Jordan. 7 total candidates were invited, 5 from MKTC. The 3 1/2 hour test included everything these students have learned over the course of their training as well as a 1 mile timed run.

 

New Black Belts From Left:

Joey Delia (Jr), Casey Kerrigan(Jr), Leo Labourdette(2nd), Travis Bush(4th), Jeffrey Pohlmann(2nd), Pete Copping(2nd), Eric Pohlmann(1st)

 

More Pictures


Seminars with Dr Jordan, 9th degree

MKTC hosted Seminars featuring 9th degree Black Belt, Dr David Jordan on Friday and Sunday, January 18 and 20th. Participants were traveled from as far as Colorado to attend his annual winter event. Dr Jordan's next Seminar will be May 17 in Ruston, LA.

More Pictures


Battle of the Champions Karate Tournament

MKTC hosted a tournament on Saturday, January 19, here is how the MKTC students faired:

        Andrew Binder

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Emily Boylan

                           1st      Sparring

                           2nd     Forms

         Ashleigh Bridges

                           2nd     Forms

                           3rd      Sparring

         Ashton Burger

                           3rd      Sparring

                           4th      Forms

         Grant Burger

                           4th      Sparring

                           2nd     Forms

         Chelsea Bush

                           2nd     Forms

                           4th      Sparring

         Travis Bush

                           4th      Weapons

                           1st      Sparring

                           2nd     Forms

         Jodi Caton

                           2nd     Sparring

                           4th      Forms

         Pete Copping

                           2nd     Forms

                           2nd     Sparring

         Juan Pablo Cortes

                           2nd     Sparring

         Pauli Cortes

                           3rd      Forms

                           2nd     Sparring

         Katie Cousins

                           2nd     Forms

                           2nd     Sparring

         Walter Delle

                           3rd      Forms

                           1st      Sparring

         Kyle Dozier

                           2nd     Forms

                           2nd     Sparring

                           3rd      Weapons

         Kristin Dupaquier

                           1st      Weapons

                           2nd     Sparring

                           2nd     Forms

         Jon Garrett

                           1st      Forms

                           3rd      Sparring

         Jacob Goodgion

                           4th      Sparring

         Sean Goodgion

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

          Sophie Goodgion

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Benjamin Gurley

                           3rd      Forms

                           3rd      Sparring

         Grace Hebert

                           3rd      Weapons

                           4th      Forms

                           2nd     Sparring

         Jackson Heurtin

                           2nd     Sparring

                           1st      Forms

         Katy Hoogerwerf

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

         Aaron Hunter

                           2nd     Forms

                           3rd      Sparring

         Cathy Hunter

                           1st      Sparring

                           4th      Forms

         Rachael Hunter

                           3rd      Sparring

         Tyler Jones

                           2nd     Forms

                           1st      Sparring

         Ryan King

                           3rd      Sparring

                           2nd     Forms

         Leo Labourdette

                           3rd      Sparring

                           4th      Forms

         Caleb Landreth

                           4th      Weapons

                           2nd     Sparring

                           4th      Forms

         Daniel Landreth

                           2nd     Sparring

         Bart Loomis

                           4th      Weapons

         Taylor MacEachern

                           3rd      Sparring

         Summer Malanders

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

         John "Jay" Miceli

                           2nd     Sparring

                           3rd      Forms

         Katie Miceli

                           3rd      Sparring

         Nicholas Miceli

                           4th      Forms

                           4th      Sparring

         Dominic Neill

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Matthew O'Brien

                           2nd     Sparring

                           2nd     Forms

         Timmy Parks

                           3rd      Sparring

         Dominick Paternostro

                           1st      Sparring

                           1st      Weapons

                           1st      Forms

         Kaitlyn Pattarozzi

                           3rd      Forms

                           1st      Sparring

         Kyle Pennino

                           5th      Weapons

         Abbegayle Phares

                           4th      Sparring

                           3rd      Forms

         Brandon Pohlmann

                           2nd     Sparring

                           1st      Forms

                           3rd      Weapons

         Eric Pohlmann

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

         Jeffrey Pohlmann

                           5th      Forms

                           3rd      Sparring

         Devin Poissenot

                           4th      Sparring

                           4th      Forms

         Jonathan Ruoss

                           1st      Sparring

                           3rd      Forms

                           5th      Weapons

         Nicholas Ruoss

                           2nd     Sparring

                           4th      Weapons

                           2nd     Forms

         Dillon Michael Todd

                           1st      Forms

         Beatrice Waesche

                           4th      Forms

                           1st      Sparring

         Amy Wieseneck

                           2nd     Sparring

                           3rd      Forms

         Daniel Wieseneck

                           2nd     Sparring

                           4th      Forms

         Stacey Wieseneck

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Aaron Williams

                           1st      Forms

                           4th      Sparring

         Joseph Wolff

                           3rd      Forms

More Tournament Pictures


Black Belt Test Approaching

With MKTC hosting a state wide Black Belt Test and Seminars featuring 9th degree Black Belt, Dr David Jordan next weekend, a few of the local candidates received some extra attention from Sensei Dupaquier on Friday, Saturday and Sunday, January 11-13.

MKTC's candidates will include: Travis Bush for 4th degree, Jeffery Pohlmann, Leo Labourdette and Pete Copping for 2nd degree, Eric Pohlmann for 1st degree.


January Dojo Completion

Extreme Kuk Mu Forms: Students competed with their own version of a kuk mu form and were judged on technique, power, and originality.

Tournament Form: In preparation for next weeks Karate Tournament, students were judged exactly like they will on January 19.

Sparring: Three points win the match or most points in two minutes.

Looks and Presentation: Students received up to 5 additional points for having a properly tied gi and belt.

Flying Kicks: Competitors were given the choice of attempting several flying kicks over 2, 3, 4, 5, 6, or 7 foam shields and were awarded 1 point for each shield cleared, 0 points if the stack was knocked over.

And Your Winners Are:

Front (L): Summer Malanders, Ben Gurly, L.J. Aurillio, Andrew Binder, Daniel Wieseneck.

Back (L): Tyler Jones, Nicholas, Ruoss, Jonathan Ruoss, Christian Deitz, Aaron Williams.

 


December Promotions

An additional monthly belt test was held December 26th. 4 individuals were taken through the required techniques, drills and forms and were then promoted

 to new ranks by members of the MKTC staff.

Front Row, To Yellow Belt:  Reagan Hill(R), Collin Copeland(L)

Middle Row, To Orange Belt: Chelsea Bush(L), Cathy Hunter(R)

Back Row, Instructors: Jeffrey Pohlmann, Travis Bush, Brandon Pohlmann.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The regular monthly belt test was held December 13th. 11 individuals were taken through the paces of blocks, kicks, and punches by the MKTC staff. When all was said and done, all 11 were promoted to new ranks.

To Blue Belt: Kyle Pennino

To Orange Belt: Sean Goodgion, Justin Ronquillo, Christopher Gonzales, Vic Gonzales.

To Yellow Belt:  Trevor Schott, Dillon Todd, Aaron Williams, Stacey Wieseneck, Amy Wieseneck, Paris Weathersby.

 

Front Row(L): Trevor Schott, Dillon Todd, Aaron Williams, Stacey Wieseneck, Amy Wieseneck, Paris Weathersby.

Middle Row(L): Sean Goodgion, Justin Ronquillo, Kyle Pennino, Christopher Gonzales, Vic Gonzales

Back Row (L): Examiners Travis Bush, Joe Dupaquier, Brandon Pohlmann

By the end of the test, they were dog tired..................    

 


December 8 Weapons Training

Dan Rupert came in and worked with the MKTC students for 4 days to introduce Okinawan weapons to some of the newer students as well as prepare a few for black belt testing scheduled for February here in Mandeville hosted by Hanshi(9th degree) Bruce Heilman during the IKKF Winter Training.


November 30th Dojo Competition

Events:

Extreme Kuk Mu Forms: (Students competed with their own version of a kuk mu form and were judged on technique, power, and originality.

One-Point Sparring: One point wins the match and the next competitor is shuffled in to challenge the winner after each point during 2, three minute rotations.

One-Point Chambara: One point wins the fight with foam samurai swords and shields. The next competitor steps in quickly to challenge the winner of each point during 2, two minute rotations.

One-Point One-Steps: One point awarded to the best one step between two competitors. The next competitor replaces the loser during a six minute battle of timing, distance, and power.

Flying Kicks: Competitors were given the choice of attempting several flying kicks over 2, 3, 4, 5, 6, or 7 foam shields and were awarded 1 point for each shield cleared, 0 points if the stack was knocked over.

And your Winners...................

;

Front left: Dominick Paternostro, Jacob Goodgion, Hunter Jones.

Rear left: Jay Miceli, Pablo Cortes, Pauli Cortes, Tyler Jones.


Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com


  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier