April 2007

 

Printable Calendar (publisher file)           

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

Jan 27

 

Jan 28

Eve Parade, 7pm

 

Dojo Open 4:15-6:30pm

Open Gym Training

Stop in when you can.

Jan 29

6:15 Beginner Weapons (Bo)

Jan 30

 

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

Jan 31      

 

Belt Test

6:15pm, by invitation

 

6:15 Black Belt Club training will include:

Joint Locks...

 

Feb 1

Orpheus  Parade

in Mandeville

DOJO CLOSED

2

 

3

 

4

DOJO CLOSED

 

 

 

No Public School

5

DOJO CLOSED

Mardi Gras Day

 

 

No Public School

6

Speed, Strength, Conditioning, 6:15 - 7:15

Black Belt and Masters Club Only


New Beginners Class Starts:

Youth - 4:15pm


DOJO OPEN (regular schedule)

No Public School

7

l6:15 Black Belt Club training

will include: Gun Defense


New Beginners Class Starts:

Teen/Adult - 8:15pm


No Public School

8

Circuit Training

Tournament Emphasis

Black Belt & Master's Club

6:15-7:30pm

 

No Public School

9

Karate Tournament

Ruston, LA

www.jumpkick.com

10

 

11

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: Conditioning

12

6:15 Advanced Weapons

Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku

13

No Speed, Strength, Conditioning

 

Advanced

Weapons

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

14

No Advanced Training

 

 

Advanced

Weapons

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

15

New Beginners Class Starts:

5 & 6 Yr olds - 5:15pm


Adv Weapons

Black Belt & Master's Club

6:15-7:30pm

16

Special Training

with Master Bruce Heilman

More Info at front desk


Black Belt Testing

5:30pm

come watch Travis, Brandon, Jeffery

17

Special Training

with Master Bruce Heilman

18

 

 

19

6:15 Beginner Weapons (Bo)

20    

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

21

6:15 Black Belt Club training will include:

Advanced One-Steps

22

Adv Open Training

Master's Club Only, 4:15pm

 

White Belt Sparring

By invitation   6:15pm

23

Karate Tournament

Alexandria, LA

www.jumpkick.com

24

 

25

6:15 Sparring (Bronze & up) will include: 2 & 3 on 1

26

6:15 Advanced Weapons

Bo / Tunfa / Sai / Nunchaku

27

 

Speed, Strength, Conditioning

Black Belt and Masters Club Only

6:15 - 7:15pm

28      

 

Belt Test

6:15pm, by invitation

 

6:15 Black Belt Club training will include:

Knife Defense

 

29

Adv Open Training

Master's Club Only, 4:15pm

 

Dojo Competition

Bronze & Up

7:30-9pm (Must pre-register)

March 1

Extra Training

Bronze & Up   9-10am

 

Printable Calendar (publisher file)

 

    February Birthdays

2/1       Jaden Quinn                             2/5       Will Rodgers

2/7       Dominick Paternostro               2/10     Jonah Boudreaux

2/10     Joey Medina                             2/11     Jonathan Hulett

2/12     Stacey Wieseneck                    2/15     Jerry Kattawar

2/15     Nicole Albert                             2/15     Kaitlyn Pattarozzi

2/16     Clifton Arnold III                        2/16     Brittany Simone

2/17     Dr David Jordan                       2/17     Martha Maher

2/19     Dylan Eilers                              2/26     Peter Cassady

2/26     Steven Bickham                       2/27     Jeffrey Pohlmann

2/29     Tyler Jones

 


IKKF Winter Training

WOW !!! What can I say, MKTC Hosted the IKKF Winter Training on Feb 16 & 17. But what was scheduled as a 2 day event turned into a 6 day event when The Heilman's and Dan Rupert flew in on Wednesday and did not leave until the following Tuesday. The extra attention given to the MKTC students and the extra classes taught every day by Hanshi Heilman and Dan Rupert were UNBELIEVABLE.

 

More Pictures


Regional Championships Results 

Some of our top Mandeville Karate students participated in the Feb 9th Regional Championships in Ruston. They helped MKTC place 3rd in the team competition and all represented us well. Here is how they faired:

                                      Delle, Walter

                                              2nd                    16-17 Boys Advanced            Sparring

                                      Dupaquier, Kristin

                                              3rd                     Teen 14-17                          Weapons

                                              4th                     14-15 M/F Advanced              Forms

                                      Dupaquier, Monique

                                              2nd                    Black Belt Women                 Weapons

                                              2nd                    Black Belt Women                 Forms

                                      Goodgion, Sophie

                                              2nd                    12-13 Girls Advanced            Sparring

                                              4th                     12-13 M/F Advanced              Forms

                                      Jones, Tyler

                                              3rd                     10-11 Boys Beginning            Sparring

                                      O'Brien, Michael

                                              1st                     Novice Men                         Forms

                                              1st                     Novice Men                         Sparring

                                      Paternostro, Dominick

                                              4th                     10-11 Boys Advanced            Sparring

                                              3rd                     Youth 10-13                         Weapons

                                              2nd                    10-11 M/F Advanced              Forms

                                      Pennino, Kyle

                                              4th                     10-11 Boys Intermediate         Sparring

                                              1st                     10-11 M/F Intermediate           Forms

                                              2nd                    Youth 10-13                         Weapons

                                      Pohlmann, Brandon

                                              2nd                    Black Belt Men                     Sparring

                                              4th                     Black Belt Men                     Weapons

                                              3rd                     Black Belt Men                     Forms

                                      Pohlmann, Eric

                                              1st                     16-17 Boys Advanced            Sparring

                                              2nd                    16-17 M/F Advanced              Forms

                                      Pohlmann, Jeffrey

                                              2nd                    Black Belt Men                     Sparring

                                              4th                     Black Belt Men                     Forms

                                      Waesche, Beatrice

                                              2nd                    14-15 Girls Advanced            Sparring

                                              3rd                     14-15 M/F Advanced              Forms

                                      Williams, Aaron

                                              1st                     8-9 Boys Beginning               Sparring

                                              1st                     8-9 M/F Beginning                Forms

 

 

 


January Promotions

A Teen Beginners Program Graduation was held January 31. Four individuals graduated and earned  their Yellow Striped Belts and will now start participating in more advanced programs:

Front left: Jeremy Plauche, Alex Robertson, Nick Newell, Aaron Plauche.

Back left (instructors): Jeffery Pohlmann, Brandon Pohlmann, Joshua VanHouten.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mandeville Karate's monthly belt test was held on January 31st. 15 hard working students participated and after over two hours of testing were promoted to new ranks.

To 1st Degree Brown Belt: Ashleigh Bridges .

To 3rd Degree Brown Belt: Dominick Paternostro, Dominic Neill, L.J. Aurelio.

To Blue Belt: Joey Medina, Aaron Hunter, Andrew Binder.

To Orange Belt: Jodi Caton, Michael O’Brien, Paxton Bohn, Pablo Cortes, Pauli Cortes, Tyler Jones.

To Yellow Belt:  Kaitlyn Pattarozzi, Jackson Heurtin

 

Front left: Andrew Binder, Pauli Cortes, Paxton Bohn, Jackson Heurtin, Kaitlyn Pattarozzi, Juan Pablo Cortes. Joey Medina

Middle left: Jodi Caton, L.J. Aurelio, Dominic Neill, Aaron Hunter, Dominick Paternostro, Ashleigh Bridges, Tyler Jones, Michael O'Brien.

Back Left (examiners): Monique Dupaquier (3rd degree), Joe Dupaquier (7th degree), Travis Bush (4th degree), Jeffery Pohlmann(2ns Degree), Leo Labourdette(2nd degree)

 

A Youth Beginners Program Graduation was held January 28. The following graduated the beginners program and earned their Yellow Striped Belts and will now start participating in more advanced programs:

To Yellow Stripe Belt: (from lower left) Ryan Hill, Mason McNeely, Matthew Medina, Katie Hulett

(Middle left) Timmy Parks (asst examiner), Dylan Eilers, Steven Bickham, Taylor MacEachern, Daniel Provenzano, Kyle Pennino (asst examiner)

With examiners/instructors Jeffrey Pohlmann and Brandon Pohlmann.

 

Black Belt Test

A regional black belt test was held on January 20 in Mandeville under the supervision of 9th degree Black Belt, Dr David Jordan. 7 total candidates were invited, 5 from MKTC. The 3 1/2 hour test included everything these students have learned over the course of their training as well as a 1 mile timed run.

 

New Black Belts From Left:

Joey Delia (Jr), Casey Kerrigan(Jr), Leo Labourdette(2nd), Travis Bush(4th), Jeffrey Pohlmann(2nd), Pete Copping(2nd), Eric Pohlmann(1st)

 

More Pictures


Seminars with Dr Jordan, 9th degree

MKTC hosted Seminars featuring 9th degree Black Belt, Dr David Jordan on Friday and Sunday, January 18 and 20th. Participants were traveled from as far as Colorado to attend his annual winter event. Dr Jordan's next Seminar will be May 17 in Ruston, LA.

More Pictures


Battle of the Champions Karate Tournament

MKTC hosted a tournament on Saturday, January 19, here is how the MKTC students faired:

        Andrew Binder                                                                                         More Tournament Pictures

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Emily Boylan

                           1st      Sparring

                           2nd     Forms

         Ashleigh Bridges

                           2nd     Forms

                           3rd      Sparring

         Ashton Burger

                           3rd      Sparring

                           4th      Forms

         Grant Burger

                           4th      Sparring

                           2nd     Forms

         Chelsea Bush

                           2nd     Forms

                           4th      Sparring

         Travis Bush

                           4th      Weapons

                           1st      Sparring

                           2nd     Forms

         Jodi Caton

                           2nd     Sparring

                           4th      Forms

         Pete Copping

                           2nd     Forms

                           2nd     Sparring

         Juan Pablo Cortes

                           2nd     Sparring

         Pauli Cortes

                           3rd      Forms

                           2nd     Sparring

         Katie Cousins

                           2nd     Forms

                           2nd     Sparring

         Walter Delle

                           3rd      Forms

                           1st      Sparring

         Kyle Dozier

                           2nd     Forms

                           2nd     Sparring

                           3rd      Weapons

         Kristin Dupaquier

                           1st      Weapons

                           2nd     Sparring

                           2nd     Forms

         Jon Garrett

                           1st      Forms

                           3rd      Sparring

         Jacob Goodgion

                           4th      Sparring

         Sean Goodgion

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

          Sophie Goodgion

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Benjamin Gurley

                           3rd      Forms

                           3rd      Sparring

         Grace Hebert

                           3rd      Weapons

                           4th      Forms

                           2nd     Sparring

         Jackson Heurtin

                           2nd     Sparring

                           1st      Forms

         Katy Hoogerwerf

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

         Aaron Hunter

                           2nd     Forms

                           3rd      Sparring

         Cathy Hunter

                           1st      Sparring

                           4th      Forms

         Rachael Hunter

                           3rd      Sparring

         Tyler Jones

                           2nd     Forms

                           1st      Sparring

         Ryan King

                           3rd      Sparring

                           2nd     Forms

         Leo Labourdette

                           3rd      Sparring

                           4th      Forms

         Caleb Landreth

                           4th      Weapons

                           2nd     Sparring

                           4th      Forms

         Daniel Landreth

                           2nd     Sparring

         Bart Loomis

                           4th      Weapons

         Taylor MacEachern

                           3rd      Sparring

         Summer Malanders

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

         John "Jay" Miceli

                           2nd     Sparring

                           3rd      Forms

         Katie Miceli

                           3rd      Sparring

         Nicholas Miceli

                           4th      Forms

                           4th      Sparring

         Dominic Neill

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Matthew O'Brien

                           2nd     Sparring

                           2nd     Forms

         Timmy Parks

                           3rd      Sparring

         Dominick Paternostro

                           1st      Sparring

                           1st      Weapons

                           1st      Forms

         Kaitlyn Pattarozzi

                           3rd      Forms

                           1st      Sparring

         Kyle Pennino

                           5th      Weapons

         Abbegayle Phares

                           4th      Sparring

                           3rd      Forms

         Brandon Pohlmann

                           2nd     Sparring

                           1st      Forms

                           3rd      Weapons

         Eric Pohlmann

                           1st      Forms

                           1st      Sparring

         Jeffrey Pohlmann

                           5th      Forms

                           3rd      Sparring

         Devin Poissenot

                           4th      Sparring

                           4th      Forms

         Jonathan Ruoss

                           1st      Sparring

                           3rd      Forms

                           5th      Weapons

         Nicholas Ruoss

                           2nd     Sparring

                           4th      Weapons

                           2nd     Forms

         Dillon Michael Todd

                           1st      Forms

         Beatrice Waesche

                           4th      Forms

                           1st      Sparring

         Amy Wieseneck

                           2nd     Sparring

                           3rd      Forms

         Daniel Wieseneck

                           2nd     Sparring

                           4th      Forms

         Stacey Wieseneck

                           1st      Sparring

                           1st      Forms

         Aaron Williams

                           1st      Forms

                           4th      Sparring

         Joseph Wolff

                           3rd      Forms

More Tournament Pictures


Black Belt Test Approaching

With MKTC hosting a state wide Black Belt Test and Seminars featuring 9th degree Black Belt, Dr David Jordan next weekend, a few of the local candidates received some extra attention from Sensei Dupaquier on Friday, Saturday and Sunday, January 11-13.

MKTC's candidates will include: Travis Bush for 4th degree, Jeffery Pohlmann, Leo Labourdette and Pete Copping for 2nd degree, Eric Pohlmann for 1st degree.


January Dojo Completion

Extreme Kuk Mu Forms: Students competed with their own version of a kuk mu form and were judged on technique, power, and originality.

Tournament Form: In preparation for next weeks Karate Tournament, students were judged exactly like they will on January 19.

Sparring: Three points win the match or most points in two minutes.

Looks and Presentation: Students received up to 5 additional points for having a properly tied gi and belt.

Flying Kicks: Competitors were given the choice of attempting several flying kicks over 2, 3, 4, 5, 6, or 7 foam shields and were awarded 1 point for each shield cleared, 0 points if the stack was knocked over.

And Your Winners Are:

Front (L): Summer Malanders, Ben Gurly, L.J. Aurillio, Andrew Binder, Daniel Wieseneck.

Back (L): Tyler Jones, Nicholas, Ruoss, Jonathan Ruoss, Christian Deitz, Aaron Williams.

 


December Promotions

An additional monthly belt test was held December 26th. 4 individuals were taken through the required techniques, drills and forms and were then promoted

 to new ranks by members of the MKTC staff.

Front Row, To Yellow Belt:  Reagan Hill(R), Collin Copeland(L)

Middle Row, To Orange Belt: Chelsea Bush(L), Cathy Hunter(R)

Back Row, Instructors: Jeffrey Pohlmann, Travis Bush, Brandon Pohlmann.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The regular monthly belt test was held December 13th. 11 individuals were taken through the paces of blocks, kicks, and punches by the MKTC staff. When all was said and done, all 11 were promoted to new ranks.

To Blue Belt: Kyle Pennino

To Orange Belt: Sean Goodgion, Justin Ronquillo, Christopher Gonzales, Vic Gonzales.

To Yellow Belt:  Trevor Schott, Dillon Todd, Aaron Williams, Stacey Wieseneck, Amy Wieseneck, Paris Weathersby.

 

Front Row(L): Trevor Schott, Dillon Todd, Aaron Williams, Stacey Wieseneck, Amy Wieseneck, Paris Weathersby.

Middle Row(L): Sean Goodgion, Justin Ronquillo, Kyle Pennino, Christopher Gonzales, Vic Gonzales

Back Row (L): Examiners Travis Bush, Joe Dupaquier, Brandon Pohlmann

By the end of the test, they were dog tired..................    

 


Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com


  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
© copyright 2006 Joe Dupaquier