April 2007

 

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

 

 

1

6:15 Sparring (Bronze & up) will include:

Combinations

2

 

3

 

4

6:15 Black Belt Club training

will include:  Flying Kicks

5

Extra Sparring

Bronze and Up

4-5:15pm

 

Parish Fair Day

No Public School

6

 

7

 

8

6:15 Sparring (Bronze & up) will include:

Speed / Footwork

9

 

10

 

11

l6:15 Black Belt Club training

will include:  Sweeps and Judo Throws

12

 

White Belt Sparring

4:15pm, by invitation

 

End of 9 Weeks

No Public School

13

Karate Tournament

Quitman, La

www.jumpkick.com

14

15

6:15 Sparring (Bronze & up) will include:

Grabs and Sweeps

16

 

17

 

18

6:15 Black Belt Club training will include:

Tournament Training

19

Dojo Competition

 and Pizza Party

Bronze and Up

7:30-9:30pm (Must Sign Up)


Over Night Training

Masters Club Only

9:30pm - 9am

20

Over Night Training

Pick Up: 9am

 

21

 

22

 

 

23

24

 

25

Belt Test

6:15pm (By Invitation)

 

6:15 Black Belt Club training will include:

Gun & Knife Defense

26

Open Training

Informal Workout

Masters Club Only

4-5:15pm


Extra Training

Bronze Program and up

6:15-7:15pm

 

27

Karate Tournament

Louisiana State

Ruston, La

www.jumpkick.com

28

 

29

30

 

31

Halloween

Dojo Closed

Nov 1

6:15 Black Belt Club training will include:

Sparring 2 & 3 attackers

 

Nov 2

 

Nov 3

White Belt Sparring

9:15-10am, by invitation


Extra Training

Bronze Program and up

10-11am

 

 

 

WEEKLY ADDITIONAL TRAINING (Available through the Bronze, Bronze Plus, Silver, and Gold programs)

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

Sparring Class
6:15pm
Bronze, Bronze Plus

Black Belt Club

Masters Club

Weapons 6:15pm

Bronze, Bronze Plus

Black Belt Club

Masters Club

1st, 3rd, & 5th Tues


Black Belt Club

Masters Club

2nd & 4th Tues

Strength, Speed,

Conditioning Class

6:15pm

Black Belt Club

Masters Club

(Silver and Gold)

Advanced Training

6:15pm

Black Belt Club

Masters Club

(Silver and Gold)

 
 
 

      October Birthdays

10/4        Hunter Kattawar               10/8       Grant Burger

10/10      Samantha Dupaquier         10/13      Joe Dupaquier

10/19      Aden Ross                        10/29      Marshall Unkauf

10/30      Blain Cascio 


Master's Club Overnighter Held Oct 19, 20

An challenging and intense (but fun) weekend was held for the Masters Club Members (black belts and select brown belts) at the dojo and at Pelican Athletic Club. 19 individuals participated in the event where they started off as judges for the dojo competition followed by a Pizza Party. After the competitors left, a pre-midnight workout was held which included timed push-ups (sensei won with 74 in one minute), timed sit-ups (Travis won with 49) followed by an hour of sweeps, throws and takedowns. A few hours or rest was had until 5:30am. The morning one mile run was timed with Ryan King and Brandon winning at 8:02 and 8:03 but all students finishing within 12 minutes. The students then traveled in the team van to PAC to train with strength and conditioning coach Chad Englehart of the Hester HS2 Program. Chad is a master of getting pro and collegiate athletes in shape and has helped sensei muscle up and drop his body fat percentage to 9.8%. The grueling hour and a half workout included many speed and explosive drills to increase a karate speed, reaction time, and balance.


October 19 Dojo Competition

And the winners are:

Front Left: Gabrielle Bush (Special 3 and under division)

Middle Left: Ashton Burger, Summer Malanders, Tyler Gegenheimer

Back Left: Pablo Cortes, Pauli Cortes, Dominic Neill, Dominick Paternostro

 

September 21 Dojo Competition

And the winners are:

Mason Carbajal                 Pablo Cortes               Andrew Binder


September Promotions

17 individuals had the privilege of being invited to participate in the September 27 belt test. The two hour belt exam included Forms, Sparring, Basics, Board Breaking, and Sparring against three attackers for the brown belt candidates. The following were promoted:

To Brown Belt: Natalya Ortolano, Joshua VanHouten

To Blue Belt: Joseph Wolff, Summer Malanders, Nicholas Ruoss, Jonathan Ruoss

To Orange Belt: Daniel Wieseneck, Peter Cassady, Kohl Preston

To Yellow Belt:  Paxton Bohn, Michael Harrison, Tyler Gegenheimer, Audrianna Peffer, Juan Pablo Cortes, Cassidy Gonzales, Pauli Cortes, Matthew Aupied

Bottom Left: Michael Harrison, Tyler Gegenheimer, Paxton Bohn, Matthew Aupied, Pauli Cortes, Audrianna Peffer, Pablo Cortes, Cassidy Gonzales, Daniel Wieseneck, Peter Cassady.

Middle Left: Kohl Preston Joshua VanHouten, Summer Malanders, Nicholas Ruoss, Jonathan Ruoss, Joseph Wolff, Natalya Ortolana.

Back Left: Examiners; Joe Dupaquier, Monique Dupaquier, Kristin Dupaquier, Brandon Pohlmann, Trevor Buck, Travis bush.

 

 

During two Yellow Stripe Tests on September 26 and September 27, 14 individuals graduated the beginners program and earned their Yellow Striped Belts. The following were promoted:

To Yellow Stripe Belt:  Ethan Segrave, Aaron Williams, Grant Burger, Reagan Hill, Ryan Arceneaux, Hunter Kattawar, Rhonda Kattawar, Sylvia Santamaria,  Trevor Schott, Paris Weathersby, Amy Wieseneck, Stacey Wieseneck, Greg Arabie, Jerry Kattawar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


St

Front left:  Hunter Kattawar, Jerry Kattawar, Paris Weathersby, Trevor Schott, Stacey Wieseneck,

Amy Wieseneck.

Middle Row: Rhonda Kattawar, Sylvia Santamaria, Ryan Arceneaux, Greg Arabie.

Examiners: Jeffrey Pohlmann, Brandon Pohlmann, Ashleigh Bridges.

 

 

 

 

 

 

Front left:  Ethan Segrave, Aaron Williams, Grant Burger, Reagan Hill,

with Examiner: Brandon Pohlmann                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tammany News Features Joe Dupaquier and MKTC

Friday September 21 - Pick up a copy

The Story was done by Chris Kincaid of the Sports Section

Online story available at: http://www.thesttammanynews.com/articles/2007/09/21/sports/sports01.txt

 


 Sept 15th Tournament, Mandeville, LA

A good time was had by all and everyone looked motivated to train even harder. Here is those who placed in the top 4:

 


Binder, Andrew: 1st Forms, 4th Sparring

Boudreaux, Jonah: 4th Sparring, 3rd Forms

Cassady, Peter: 3rd Forms, 3rd Sparring

Caton, Jodi: 3rd Forms, 1st Sparring

Copping, Pete: 3rd Forms, 3rd Sparring

Cortes, Juan Pablo: 4th Sparring

Cortes, Pauli: 2nd Sparring, 1st Forms

Cousins, Katie: 4th Forms

Dozier, Kyle: 1st Sparring, 4th Forms

Dupaquier, Kristin: 3rd Sparring, 2nd Forms, 2nd Weapons

Garrett, Jon: 2nd Sparring, 1st Forms

Goodgion, Jacob: 2nd Forms

Goodgion, Sean: 1st Forms, 1st Sparring

Goodgion, Sophie: 1st Forms, 1st Sparring

Hebert, Grace: 2nd Sparring,        4th Weapons, 1st Forms

Heurtin, Jackson: 3rd Forms, 2nd Sparring

Hunter, Aaron: 4th Forms, 4th Sparring

Hunter, Cathy: 2nd Forms

Hunter, Rachael: 3rd Sparring, 3rd Forms

Jones, Tyler: 2nd Forms, 2nd Sparring

Kattawar, Hunter: 3rd Forms, 1st Sparring

King, Ryan: 2nd Forms, 4th Sparring, 1st Weapons

Landreth, Caleb: 2nd Weapons, 2nd Forms

Landreth, Daniel: 3rd Sparring, 3rd Forms, 3rd Weapons

Loomis, Bart: 2nd Weapons, 1st Sparring, 1st Forms

Malanders, Summer: 1st sparring, 2nd forms

McNeal, Reese:  4th Forms

Miceli, John "Jay": 2nd Forms, 1st Sparring

Miceli, Katie: 3rd Sparring, 4th Forms

Neill, Dominic: 2nd forms, 1st sparring

O'Brien, Matthew: 3rd sparring, 4th forms

Paternostro, Dominick: 1st forms, 1st weapons, 2nd sparring

Peffer, Audrianna: 3rd forms, 3rd sparring

Phares, Abbegayle: 1st forms, 2nd sparring

Pohlmann, Brandon: 4th weapons, 2nd forms

Pohlmann, Eric: 1st sparring, 1st forms

Pohlmann, Jeffrey: 4th Forms

Poissenot, Devin: 4th forms, 3rd sparring

Provins, Payton: 2nd forms, 1st sparring

Ruoss, Jonathan: 1st sparring, 3rd forms

Ruoss, Nicholas: 3rd weapons, 2nd forms, 2nd sparring

Tastet, Lauren: 3rd forms, 2nd sparring

Todd, Dillon Michael: 1st forms, 3rd sparring

VanHouten, Joshua: 3rd forms, 2nd sparring

Waesche, Beatrice: 3rd forms, 1st sparring

Wieseneck, Daniel: 1st sparring, 4th weapons, 1st forms

Williams, Aaron: 1st forms, 1st sparring

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More September 15 Tournament Pictures


 

Midwest workouts and PKC Competition

Sensei Dupaquier's spent a week during the Labor Day Holiday training at some of the premier dojos in the Ohio and Indiana area prior to the PKC Championships.

Joe with karate legend Parker Shelton of Ft Wayne, Indiana                                         Joe with Tom Awad of Cincinnati, Ohio

Sensei Dupaquier placed 1st in kata (forms) and 2nd in kumite (sparring) and won kata Grand Champion at the PKC Internationals in Indianapolis, Indiana.

Mr Dupaquier was also an honored guest at the PKC Banquet.


August Promotions

19 individuals had the privilege of being invited to participate in the Thursday, August 23 belt test. The two hour belt exam included Forms, Sparring, Basics, Board Breaking, and Sparring against two attackers for the more experienced students. The promoted students are pictured below with the examination board.

Front (left): Ashton Burger to orange belt, Justin Ronquillo to yellow belt, Chelsea Bush to yellow belt, Cody Gonzales to yellow belt, Vic Gonzales to yellow belt, Christopher Gonzales to yellow belt, Sean Goodgion to yellow belt, Andrew Binder to orange belt.

Middle (left): Lauren Tastet to orange belt, Jon Garrett to green belt, Jay Miceli to green belt, Kyle Pennino to orange belt, Joshua Planchard to orange belt, Kyle Dozier to purple belt, Jonah Boudreaux to purple belt, Nicholas Miceli to purple belt, Katie Cousins to purple belt, Will Rodgers to brown belt, Joey Medina to orange belt.

Back (left): Examiners: Jeffrey Pohlmann, Steve Fischer, Monique Dupaquier, Kristin Dupaquier, Joe Dupaquier, Leo Labourdette, Travis Bush.

 


Ladies Self Defense Seminar

On Saturday, August 18, Travis Bush with the assistance of Black Belts: Monique Dupaquier and Micah James hosted a FREE two hour self defense seminars open to all females in the community. A fun time was had by all and everyone left feeling a bit more knowledgeable and confident. Our next workshop will be in September.

 

A special thanks to assistant instructors: D'Ann Stephens, Rachel Hunter, Bart Loomis, Grace Hebert, Abby Phares, Lori Lafont, Cathy Hunter, Katie Cousins and Katie Miceli.

 


 

World Championship Results

August 3, 4, 5

   Aurelio, L.J.

   2nd Musical Forms Musical Forms

   2nd 8-9 M/F Intermediate Forms

   2nd 8-9 Boys Advanced Sparring

   3rd 9 and under Weapons

   Boynton, Raeann

   1st 10-11 Girls Advanced Sparring

   Bush, Travis

   2nd Black Belt Men Forms

   Delle, Walter

   2nd 16-17 M/F Advanced Forms

   Dupaquier, Joe

   2nd Black Belt Men Sparring

   1st Black Belt Men Weapons

   3rd Black Belt Men Forms

   Dupaquier, Kristin

   2nd 14-15 M/F Advanced Forms

   Dupaquier, Monique

   2nd Black Belt Women Forms

   Garrett, Jon

   4th Colored Belt Men Forms

   Goodgion, Sean

   3rd Novice Men Forms

   4th Novice Men Sparring

   Goodgion, Sophie

   2nd 12-13 M/F Inter Forms

   1st 12-13 Girls Advanced Sparring

   Hunter, Cathy

   4th Novice Women Forms

   Labourdette, Leo

   3rd Black Belt Men Sparring

   LaMartina, Joey

   3rd Black Belt Men Sparring

   Miceli, John

   3rd Colored Belt Men Forms

   4th Colored Belt Men Sparring

   Miceli, Katie

   3rd 12-13 Girls Advanced Sparring

   O'Brien, Matthew

   2nd 16-17 Boys Advanced Sparring

   2nd Continuous Sparring

   O'Brien, Michael

   4th Novice Men Forms

   3rd Novice Men Sparring

   Paternostro, Dominick

   1st 8-9 M/F Intermediate Forms

   Peffer, Audrianna

   4th 12-13 Girls Beg Sparring

   Planchard, Joshua

   4th 10-11 M/F Beginning Forms

   Pohlmann, Eric

   1st 16-17 Boys Advanced Sparring

   Ruoss, Jonathan

   1st 8-9 Boys Beginning Sparring

   Stephens, D'Ann

   4th Senior Kyu Women 35+ Sparring

   Wieseneck, Daniel

   4th 6-7 M/F Beginning Forms

   4th 9 and under Weapons

   Travis Bush / Brandon Pohlmann / Jeffrey Pohlmann

   2nd Place, 3 Person Team Sparring (Black Belt)

   Summer Malanders / Daniel Wieseneck / Mason Carbajal

   4th Place, 3 Person Team Forms

 

More World Championship Pictures


Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com


  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier