April 2007

 

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

1

 

 

2

 

3

New Classes Youth Beginners

(Tues/Thurs @ 4:15pm)

Teen / Adult Beginners

(Tues/Thurs @ 8:15pm)

4

 

5

 

6

Good

Friday

 

No Public School

 

Dojo Closed

7

 

8

Easter

Sunday

9

 

 

 

 

No Public School 

10

 

 

 

 

No Public School

11

 

 

 

 

No Public School 

12

Last day to sign up for April 13 Dojo Competition

l

 

 

No Public School 

13

Dojo Competition

(NEW - in class competition)

Bronze Program & Up

2-4pm  (Must Sign Up)

 

No Public School

14

 

15

 

16

 

17

 

18

 

19

 

20

 

 

 

21

Extra Training

Bronze & Up

9-10:30am

Includes Chanbara

22

 

23

 

24

 

25

 

26

Belt Test

6:15pm

by invitation 

27

 

28

Advanced Training

Black Belt Club and Masters Club

(Silver/Gold)

9-11am

29

 

30

 

 

 

 

 
   
 
 

 

 

 

WEEKLY ADDITIONAL TRAINING (Available through the Bronze, Bronze Plus, Silver, and Gold programs)

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

Sparring Class
6:15pm
Bronze, Bronze Plus

Black Belt Club

Masters Club

Weapons 6:15pm

Bronze, Bronze Plus

Black Belt Club

Masters Club

1st, 3rd, & 5th Tues


Black Belt Club

Masters Club

2nd & 4th Tues

Strength, Speed,

Conditioning Class

6:15pm

Black Belt Club

Masters Club

(Silver and Gold)

Advanced Training

6:15pm

Black Belt Club

Masters Club

(Silver and Gold)

 
 
 

Summer Karate Kamp Info       

April Birthdays

4/1      Neill, Dominic               4/3      Rooks, Brett

4/8      Wieseneck, Daniel        4/12    Foucha, Kyle

4/12    Landreth, Caleb            4/15    Vead, Kaleb

4/18    Tastet, Lauren               4/18    Barrere, Chase

4/22    Blattner, Seth                 4/24    Bohn, Paxton

4/26    Duchmann, Matthew      4/28    Sheffield, Blake

4/30    Pennino, Kyle


April 13th - Dojo Competition

The April 13th Competition included a relay race, group forms, 5 straight minutes of 1 point continuous sparring, and board breaking. The 1st place winners are pictured above.

 

 

 

 

March Promotions

 

New Belts Earned March 22      (More Pictures Here)

Front Row (left): Joey Medina-yellow belt, Ashton Burger-yellow belt, Jacob Lofaso-yellow belt, Leo Arnett-yellow belt, Blake Sheffield-yellow belt, Jacob Goodgion-orange belt, Nicholas Ruoss-orange belt, Jonathan Ruoss-orange belt, Kyle Foucha-orange belt, Christian Dietz-orange belt.

Middle Row (left): Julianna Gentile-2nd class brown belt, Alex Plaisance-blue belt, Dylan Bates-blue belt, Katie Cousins-green belt, Kyle Dozier-green belt, Jay Miceli-blue belt, Jon Garrett-blue belt.

Back Row (left) Joe Dupaquier-7th degree examiner, Sophie Goodgion-purple belt, Chris Danner-1st class brown belt, Ashleigh Bridges-2nd class brown belt, Travis Bush-3rd degree examiner.

 

New Yellow Stripes Promoted on March 29

Bottom left: Steven Ulibarri, August Dixon

Rear: Instructor Brandon Pohlmann.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Yellow Stripes Promoted on March 20

Bottom left: Matthew Aupied, Paxton Bohn, Michael Harrison, Daniel Wieseneck.

Middle left: Jonathan Dunaway, Charlie Smith, Tyler Gegenheimer, Assistant-Dallas Matamoros.

Rear left: Instructor Jeffrey Pohlmann, Instructor Brandon Pohlmann.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dojo Competition - Saturday, March 17, 2007

Winning Team

   Our second "Team Dojo Competition" was awesome, Congrats to Team Matamoros and their captain, Dallas Matamoros.

   The warm up events included a relay race and jump rope competition followed by a heads up competition in: Forms, One-Steps, Jumping Kicks, and Board Breaking.

View the great action shots.......

   A special thanks to our Black Belt judges: Pete Copping, Travis Bush, Monique Dupaquier and our Helpers: Ryan King, Samantha Dupaquier, Nicolas Miceli, Katie Miceli, Walter Delle, Chris Danner, Timmy Parks, Kyle Dozier, Brittany Dupaquier.


Dojo Competition - Saturday, March 3, 2007

Winning Team

L.J. Aurelio, Abby Lafont, Ethan Lafont, Kyle Dozier

Walter Delle, Sophie Goodgion, Katie Miceli, Bea Weasche

   Our first ever in class Saturday Team Competition was awesome, Congrats to Team Abnormal and their captain, Abby Lafont.

   The warm up events included a relay race and jump rope competition followed by a heads up competition in: One-Steps, Chanbara, and Board Breaking.

    A special thanks to our judges: Leo Labourdette, Pete Copping, Travis Bush, Brandon Pohlmann, Monique Dupaquier, and Trevor Buck.


Next Competition: Friday, April 13, 2pm-4pm

Open to Bronze Members and above

Must sign up by Thursday, April 12 (a sign up sheet will be available at the front desk)



Upcoming Tournaments:  

        www.jumpkick.com

Upcoming Seminars with Dr Jordan and Black Belt Test:

           May 19th, Ruston, La


  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier