January 2007

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

 

 

1

CLOSED

Happy New Year

No Public School

2

 

 

Public School re-opens

3

 

4

 

5

Competition Training

Bronze Program & Up

6:15-7:30pm

includes Chanbara 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

Karate Seminars

with 9th degree

Dr David Jordan

Silver and Gold only

14

Karate Tournament

Mandeville, La

15

CLOSED

MLK Day

No Public School

16

 

17

 

18

 

19

 

20

Extra Training

Bronze Program & Up

9:00-10:30am

includes Chanbara

21

 

22

 

23

 

24

 

25

Belt Test

6:15pm

by invitation 

26

Red Stripe

Appreciation Party

6:30-9:30pm

 

27

 

28

 

29

 

30

 

31

 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

WEEKLY ADDITIONAL TRAINING (Available through the Bronze, Bronze Plus, Silver, and Gold programs)

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

Sparring Class
6:15pm
(Bronze and above)

Weapons 6:15pm

(Bronze Plus & Up, 1st and 3rd Tues)

(Silver / Gold, 2nd and 4th Tues)

Strength, Speed,

Conditioning Class

6:15pm

(Silver and Gold)

 

 

Advanced Training

6:15pm

(Silver and Gold)

 

 
 
 
 

Upcoming Tournaments:

www.jumpkick.com


Red Stripe Appreciation Party

 Friday, January 26th        7:00 – 9:30 pm

Includes: Karate Basics, Chambara, Pizza and Movie(PG)

 

*Student must be on the Honor Roll list or bring in their

All A’s and B’s report card.

 

***********Bring a Friend**********

Bring an honor roll friend that is not presently in our program and their report card and you will receive a “Special Gift”!

Pick up your permission slip at the reception desk


 

 

       January Birthdays
1/3     Aupied, Mathew             1/8     Burger, Ashton

1/8      Miceli III, John (Jay)     1/13    Miceli, Katie

1/14    Rahman, Amnah             1/15    Lagarrigue, Jonathan

1/21    Harrison, Michael          1/23    Phillips, Alexander

1/23    Lee, Dougie                     1/24    Hodges, Madison

1/27    Paternostro, Kayla          1/30    Boynton, Raeann

1/31    Seiler, Shaun

 
 

5 Promoted on January 13

Front Row (from left): Rudy Olin to 1st degree black belt, Bruce Hasbrouck to 1st degree black belt, Chris Hasbrouck to Junior black belt, Brandon Pohlmann to 2nd degree black belt, Katy Hoogerwerf to 3rd degree black belt.

Middle row (Examiners, from left): Toby Sinclair, Gabrielle Garner, Trevor Buck, Chris Springer, Micah James, Erik Engelcke, Jeffrey Pohlmann.

Back Row (Examiners, from left): Eric Sullivan, James Lee, Joe Dupaquier, Dr David Jordan, Buster Cotten, Rodney McPherson, Monique Dupaquier, Travis Bush.

More black belt test pictures

 

 

January 12th, 13th Seminars

More Pictures

 

January 14th Tournament

MKTC, Mandeville, LA

Click here for pictures

       Leo John Arnett:

                    3rd                      Sparring

                    4th                      Forms

       Clifton Arnold

                    2nd                      Sparring

       Mathew Aupied

                    2nd                      Sparring

       Dylan Bates

                    2nd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Hunter Bates

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Alec Billot

                    4th                      Sparring

       Andrew Binder

                    3rd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Jonah Boudreaux

                    4th                      Forms

       Ashleigh Bridges

                    4th                      Sparring

       Trevor Buck

                    2nd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Ashton Burger

                    2nd                      Forms

                    4th                      Sparring

    Travis Bush

                    2nd                      Forms

                    Grand                   Forms (Weapons)

                    Grand                   Sparring

       Mason Carbajal

                    2nd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Melissa Carbajal

                    3rd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Katie Cousins

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Peyton Cuccia

                    3rd                      Sparring

       Christopher Danner

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Ryan Daughtry

                    1st                      Sparring

       Walter Delle

                    4th                      Forms

       Christian Dietz

                    3rd                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Kyle Dozier

                    3rd                      Weapons

                    1st                      Forms

                    4th                      Sparring

       Mathew Duchmann

                    4th                      Sparring

                    4th                      Forms

       Kristin Dupaquier

                    2nd                      Forms

       Kyle Foucha

                    3rd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Gabrielle Garner

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Lennox Garrett

                    4th                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Julianna Gentile

                    2nd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Allison Gilmore

                    1st                      Sparring

                    1st                      Weapons

                    1st                      Forms

       Sophie Goodgion

                    2nd                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Cameron Goodreau

                    3rd                      Forms

       Dalton Guthrie

                    4th                      Sparring

                    4th                      Forms

       Grace Hebert

                    1st                      Sparring

       Katy Hoogerwerf

                    3rd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Miguel Labrador

                    3rd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Abigail Lafont

                    4th                      Forms

       Ethan Lafont

                    2nd                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Robert Lampp

                    3rd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Dougie Lee

                    2nd                      Sparring

       Logan Lee

                    3rd                      Sparring

       Bart Loomis

                    2nd                      Sparring

                    4th                      Weapons

                    2nd                      Forms

       Summer Malanders

                    1st                      Forms

       Dallas Matamoros

                    1st                      Sparring

                    1st                      Forms

       Dawson Mayeux

                    2nd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       John "Jay" Miceli

                    3rd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Katie Miceli

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Nicholas Miceli

                    2nd                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Dominic Neill

                    2nd                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Matthew O'Brien

                    2nd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Timmy Parks

                    1st                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Dominick Paternostro

                    1st                      Sparring

                    2nd                     Weapons

                    1st                      Forms

       Kayla Paternostro

                    1st                     Sparring

                    1st                      Forms

       Abbey Phares

                    1st                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Joshua Planchard

                    1st                      Forms

       Brandon Pohlmann

                    3rd                      Forms

                    3rd                      Weapons

                    2nd                      Sparring

       Jeffrey Pohlmann

                    4th                      Weapons

                    2nd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Devin Poissenot

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Brett Rooks

                    3rd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Jonathan Ruoss

                    1st                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Nicholas Ruoss

                    2nd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Ryan Sandoz

                    1st                      Forms

       Shawn Seiler

                    1st                      Sparring

       D'Ann Stephens

                    2nd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Alexander Traina

                    2nd                      Sparring

                    4th                      Forms

       Beatrice Waesche

                    2nd                      Sparring

       Rachel Waesche

                    4th                      Sparring

       Daniel Wieseneck

                    2nd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Tyler Wittner

                    1st                      Sparring

 

December Promotions

New Purple BeltS: Brett Rooks, Dallas Matamoros

New Green Belt: Dominick Paternostro

New ADVANCED Yellow BELTS W/Blue STRIPES: Dylan Bates, Nestor Houghton, Peyton Cuccia, Preston Moore

New Yellow BELTS: Christian Dietz, Ryan Daughtry, Cove Geary, Dawson Mayeux, Jonathan Ruoss, Nicholas Ruoss, Jacob Goodgion

New White BELTS: Gerry Morrison, Richard Morrison, Chelsea Bush, Charlie Smith, Alex Fenzi, David Theriot, Benjamin Campbell, Tyler Gegenheimer, Michael Harrison, Madison Hodges, Derek Mangieri, Kaleb Vead

 

Front Row (from left): Jacob Goodgion, Dawson Mayeux, Cove Geary, Nicholas Ruoss, Ryan Daughtry, Jonathan Ruoss, Christian Dietz

Middle row (from left): Dominick Paternostro, Dallas Matamoros, Dylan Bates, Preston Moore, Nestor Houghton, Peyton Cuccia, Brett Rooks

Back Row (from left): Steve Fischer: 2nd degree examiner, Monique Dupaquier: 3rd degree examiner, Joe Dupaquier: 7th degree examiner, Brandon Pohlmann: 1st degree examiner, Travis Bush: 3rd degree examiner.

   

 

  

  

 

  

   

  

  

  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
© copyright 2006 Joe Dupaquier