February 2007

 

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

2

 

3

Karate Tournament

Ruston, La

4

 

5

 

6

 

7

 

Notice

Fri 4:15 makes up @ 4:15

8

 

Notice

Fri 5:15 makes up @ 4:15

9

CLOSED

Eve Parade

4:15 makes up Wed @ 4:15

5:15 makes up Thurs @ 4:15

10

Competition Training

Bronze Program & Up

9-10am  (includes Chanbara)

 --------------------------------

Advanced Training

Gold Only (Master's Club)

10:15-11:30am

11

 

12

 

13

 

14

 

 

Notice

Fri 4:15 makes up @ 4:15

 

15

 

 

Notice

Fri 5:15 makes up @ 4:15

16

CLOSED

Orpheus Parade

No Public School

4:15 makes up Wed @ 4:15

5:15 makes up Thurs @ 4:15

17

Extra Training

Bronze Program & Up

9:00-10:30am

includes Chanbara

18

 

19

 

CLOSED

 

No Public School

20

 

CLOSED

 

No Public School

21

 

 

 

No Public School

22

 

 

 

No Public School 

23

Advanced Training

Silver/Gold Program

6:15-7:30pm

 

No Public School 

24

Karate Tournament

Alexandria, La

25

 

26

 

Public School re-opens

27

 

28

 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

WEEKLY ADDITIONAL TRAINING (Available through the Bronze, Bronze Plus, Silver, and Gold programs)

SUNDAY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 

Sparring Class
6:15pm
(Bronze and above)

Weapons 6:15pm

(Bronze Plus & Up, 1st and 3rd Tues)

(Silver / Gold, 2nd and 4th Tues)

Strength, Speed,

Conditioning Class

6:15pm

(Silver and Gold)

 

 

Advanced Training

6:15pm

(Silver and Gold)

 

 
 
 
 

Upcoming Tournaments:   www.jumpkick.com

 

February Birthdays

2/1/1969        Rivera, Ingrid            2/2/1995     Place II, Geoffrey

2/5/1996        Rodgers, Will            2/7/1998     Paternostro, Dominick

2/10/2000       Medina, Joey           2/10/1998   Boudreaux, Jonah

2/10/1993       Ortolano, Natalya        2/13/2001   Lee, Logan

2/16/1999       Simone, Brittany          2/16/1996   Arnold III, Clifton

2/17/1953       Maher, Martha             2/23/1996   Gentile, Julianna

 

February 3rd Tournament

South Central Regional Championships, Ruston, LA       Click here for pictures

Christopher Danner: 1st Sparring,                             Kyle Dozier: 4th Forms

Kristin Dupaquier: 2nd Sparring                                  Allison Gilmore: 1st Weapons, 1st Forms, 1st Sparring

Jacob Goodgion: 3rd Forms                                        Sophie Goodgion: 3rd Sparring, 4th Forms

Ryan King: 2nd Sparring                                               Bart Loomis: 4th Forms

Matthew O'Brien: 3rd Forms, 1st Sparring                 Dominick Paternostro: 4th Weapons, 2nd Forms

Beatrice Waesche: 1st Sparring                                 Rachel Waesche: 4th Sparring, 3rd Forms

 

 

 January / February Promotions

New Advanced white belt (yellow stripe): Shawn Seiler.

 

New Advanced white belts (yellow stripe) from left: Richard Morrison, Gerry Morrison were promoted on January 30 by instructor Brandon Pohlmann (back left)

and assistant instructor Allison Gilmore (back right)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Advanced white belt (yellow stripe): Chelsea Bush.

 

 

New Advanced white belts (yellow stripe) from left: Alex Traina, Cameron Goodreau, Brandon Ducre, Michael Channing, Conner Shows were promoted on January 29 by instructors Brandon Pohlmann (left) and Jeffrey Pohlmann (right)

 

New Advanced white belts (yellow stripe) from Bottom left: Lauren Tastet, Reagan Broussard, Joshua Planchard, Daniel Gruner, Andrew Binder, and Kyle Pennino were promoted on January 29 by instructors Jeffery Pohlmann (left) and Brandon Pohlmann (center) and assistant instructor Timmy Parks.

 

January 25th Belt Test

Bottom Left: Peter Cassady to yellow belt Peter Cassady to yellow belt, Matthew Duchmann to Advanced yellow belt/blue tip, summer malanders to advanced yellow belt/blue tip, Kohl Preston to yellow belt, hunter bates to advanced yellow belt/blue tip, Joseph Wolff to advanced yellow belt/blue tip, Daniel Landreth to yellow belt, Grant Holmes to advanced yellow belt/blue tip, Caleb Landreth to yellow belt, mason carbajal to yellow belt.

 

Middle Left: L.J. Aurelio to green belt, Dalton guthrie to green belt, Ethan Lafont to green belt, clifton arnold to green belt, katie miceli to brown belt, Grace Hebert to 2nd class brown belt, rachael hunter to brown belt, lucas waldron to purple belt, joshua morgan to purple belt.

 

Back Left: Joe Dupaquier: Examiner, Monique Dupaquier: examiner, Robert Lampp to purple belt, Matthew O’Brien to green belt, Steve Fischer: Examiner, Linda Fischer: examiner, Leo Labourdette: examiner, Travis Bush: examiner.

 

 

 

5 Black Belts Promoted on January 13

Front Row (from left): Rudy Olin to 1st degree black belt, Bruce Hasbrouck to 1st degree black belt, Chris Hasbrouck to Junior black belt, Brandon Pohlmann to 2nd degree black belt, Katy Hoogerwerf to 3rd degree black belt.

Middle row (Examiners, from left): Toby Sinclair, Gabrielle Garner, Trevor Buck, Chris Springer, Micah James, Erik Engelcke, Jeffrey Pohlmann.

Back Row (Examiners, from left): Eric Sullivan, James Lee, Joe Dupaquier, Dr David Jordan, Buster Cotten, Rodney McPherson, Monique Dupaquier, Travis Bush.

More black belt test pictures

 

 

January 12th, 13th Seminars

More Pictures

 

January 14th Tournament

MKTC, Mandeville, LA

Click here for pictures

       Leo John Arnett:

                    3rd                      Sparring

                    4th                      Forms

       Clifton Arnold

                    2nd                      Sparring

       Mathew Aupied

                    2nd                      Sparring

       Dylan Bates

                    2nd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Hunter Bates

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Alec Billot

                    4th                      Sparring

       Andrew Binder

                    3rd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Jonah Boudreaux

                    4th                      Forms

       Ashleigh Bridges

                    4th                      Sparring

       Trevor Buck

                    2nd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Ashton Burger

                    2nd                      Forms

                    4th                      Sparring

    Travis Bush

                    2nd                      Forms

                    Grand                   Forms (Weapons)

                    Grand                   Sparring

       Mason Carbajal

                    2nd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Melissa Carbajal

                    3rd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Katie Cousins

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Peyton Cuccia

                    3rd                      Sparring

       Christopher Danner

                    4th                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Ryan Daughtry

                    1st                      Sparring

       Walter Delle

                    4th                      Forms

       Christian Dietz

                    3rd                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Kyle Dozier

                    3rd                      Weapons

                    1st                      Forms

                    4th                      Sparring

       Mathew Duchmann

                    4th                      Sparring

                    4th                      Forms

       Kristin Dupaquier

                    2nd                      Forms

       Kyle Foucha

                    3rd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Gabrielle Garner

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Lennox Garrett

                    4th                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Julianna Gentile

                    2nd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Allison Gilmore

                    1st                      Sparring

                    1st                      Weapons

                    1st                      Forms

       Sophie Goodgion

                    2nd                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Cameron Goodreau

                    3rd                      Forms

       Dalton Guthrie

                    4th                      Sparring

                    4th                      Forms

       Grace Hebert

                    1st                      Sparring

       Katy Hoogerwerf

                    3rd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Miguel Labrador

                    3rd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Abigail Lafont

                    4th                      Forms

       Ethan Lafont

                    2nd                      Forms

                    2nd                      Sparring

       Robert Lampp

                    3rd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Dougie Lee

                    2nd                      Sparring

       Logan Lee

                    3rd                      Sparring

       Bart Loomis

                    2nd                      Sparring

                    4th                      Weapons

                    2nd                      Forms

       Summer Malanders

                    1st                      Forms

       Dallas Matamoros

                    1st                      Sparring

                    1st                      Forms

       Dawson Mayeux

                    2nd                      Sparring

                    3rd                      Forms

       John "Jay" Miceli

                    3rd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Katie Miceli

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Nicholas Miceli

                    2nd                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Dominic Neill

                    2nd                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Matthew O'Brien

                    2nd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Timmy Parks

                    1st                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Dominick Paternostro

                    1st                      Sparring

                    2nd                     Weapons

                    1st                      Forms

       Kayla Paternostro

                    1st                     Sparring

                    1st                      Forms

       Abbey Phares

                    1st                      Forms

                    3rd                      Sparring

       Joshua Planchard

                    1st                      Forms

       Brandon Pohlmann

                    3rd                      Forms

                    3rd                      Weapons

                    2nd                      Sparring

       Jeffrey Pohlmann

                    4th                      Weapons

                    2nd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Devin Poissenot

                    3rd                      Forms

                    1st                      Sparring

       Brett Rooks

                    3rd                      Forms

                    4th                      Sparring

       Jonathan Ruoss

                    1st                      Sparring

                    3rd                      Forms

       Nicholas Ruoss

                    2nd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Ryan Sandoz

                    1st                      Forms

       Shawn Seiler

                    1st                      Sparring

       D'Ann Stephens

                    2nd                      Sparring

                    2nd                      Forms

       Alexander Traina

                    2nd                      Sparring

                    4th                      Forms

       Beatrice Waesche

                    2nd                      Sparring

       Rachel Waesche

                    4th                      Sparring

       Daniel Wieseneck

                    2nd                      Sparring

                    1st                      Forms

       Tyler Wittner

                    1st                      Sparring

 

  

 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
© copyright 2006 Joe Dupaquier