October 2006

 
SUNDAY MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY

1

 

2

New Youth Beginners Class

4:15pm, 7-12yrs

3

New Adult / Teen Beginners Class

8:15pm

4
 
5
 
6

Advanced Training

Silver/Gold Program

6:15-7:30pm

 

 

No Public School

(Parish Fair)

7

Competition Training

Bronze Program & Up

9:00-10:30am

includes Chanbara

--------------------------

Advanced Training

Silver/Gold Program

10:30am-12:00pm

8
 
9
 
10
11
 
12
 

13

New Pee Wee Beginners Class

4:15pm, 5-6yrs

---------------------------------------------------

No Public School

(end of 9 weeks)

14

Tournament

Quitman, La

Quitman High School

15
 
16
 
17
 
18
 
19
 

20

 

21

Extra Training

Bronze Program & Up

9:00-10:30am

includes Chanbara

22
 
23
 
24
 
25
 
26

Belt Test

6:15pm

by invitation

27

28

State Karate Championships

Ruston, La

Ruston high School

29
 
30
 
31

CLOSED

Halloween

       
 
WEEKLY ADDITIONAL TRAINING (Available through the Bronze, Bronze Plus, Silver, and Gold programs)
SUNDAY MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
 

Sparring Class
6:15pm
(Bronze and above)

Weapons 6:15pm

(Bronze Plus & Up, 1st and 3rd Tues)

(Silver / Gold, 2nd and 4th Tues)

Strength, Speed,

Conditioning Class

6:15pm

(Silver and Gold)

 

 

Advanced Training

6:15pm

(Silver and Gold)

 

 
 
 
 

Upcoming Tournaments:

 

October 14, Quitman, La

October 28, Ruston, La (Louisiana State Championships)

 

 October Birthdays
Mary Bolner 10/6

Josh Hornsby 10/7

Sensei (Mr. Joe) 10/13
Samantha Dupaquier 10/10

Daniel Gruner 10/17
Preston Moore 10/30
 

                  September Promotions

On September 28, MKTC held is monthly belt review and 12 were promoted to new ranks:

Bottom Left: Dominic Neill to purple belt, Grant Holmes to yellow belt, Alexander Perilloux to adv yellow with blue tip, Kendall Gibbs to adv yellow with blue tip, Katherine Mena to adv yellow with blue tip, Jay Miceli to yellow belt.

Middle Left: Matthew O'Brien to blue belt, James Baggs to 2nd degree brown belt, Katie Cousins to blue belt, D'Ann Stephens to brown belt, Rachel Waesche to brown belt.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

On September 20, MKTC held a beginners class graduation and the following were promoted to Yellow Stripe Belt:

Bottom Left: Mason Carbajal, Peter Cassady, Dawson Mayeaux, Jonathan Rouss, Nicholas Rouss, Daniel Landreth, Jacob Goodgion.

Top Left: Blake Sheffield, Devin Poissenot, Joe Dupaquier (Instructor), Brandon Pohlmann (Instructor), Ryan Ehrlicher, Caleb Landreth, Kimberly Duchmann. 

 

 

 

On September 26, the Beginners Teen / Adult class graduated 4 and promoted them to Yellow Stripe Belt:

Bottom Left: Christian Dietz, Patrick McIntyre Jr.

 

Midle Left: Paul Knutsen, Skip Dietz.

 

Top Left: Carson Cromartie (assistant), Jeffrey Pohlmann (Instructor), James Baggs (assistant).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent Tournament Results

Mandeville Karate Training Center had an AWESOME showing of 50 students at the September 9th tournament
at FHS, here is how they faired:
Aurelio, L.J.: 4th Sparring, 1st Weapons, 1st Forms
Baggs, James: 3rd Forms, 2nd Sparring,
Billot, Alec: 2nd Weapons,
Bolner, Mary: 1st Forms, 2nd Weapons
Bridges, Ashleigh: 3rd Forms, 2nd Weapons, 3rd Sparring
Buck, Trevor: 4th Sparring, 3rd Forms
Cassady, Peter: 3rd Forms, 2nd Sparring
Cheung, Sandy: 1st Sparring, Grand Champion Forms
Daughtry, Ryan: 1st Forms, 1st Sparring
Delle, Walter: 2nd Sparring, 3rd Forms
Dietz, Christian: 1st Sparring, 2nd Forms
Dozier, Kyle: 2nd Forms, 3rd Sparring
Dupaquier, Kristin: 1st Forms, 2nd Sparring, 1st Weapons
Foucha, Kyle: 4th Forms, 3rd Sparring
Garrett, Lennox: 3rd Forms, 2nd Sparring
Gentile, Julianna: 3rd Forms, 3rd Weapons, 3rd Sparring
Gilmore, Allison: 1st Weapons, 1st Forms, 1st Sparring
Goodgion, Sophie: 1st Forms, 2nd Sparring,
Guthrie, Dalton: 1st Sparring, 3rd Forms,
Hebert, Grace: 4th Forms, 1st Sparring
Hudson, Tyler: 2nd Forms, 1st Sparring
King, Ryan: 3rd Sparring, 4th Weapons, 4th Forms
Lafont, Abigail: 2nd Sparring, 2nd Forms
Lampp, Robert: 2nd Sparring, 2nd Forms
Lofaso, Jacob: 4th Sparring, 4th Forms
Loomis, Bart: 4th Weapons, 2nd Forms
Malanders, Summer: 1st Sparring, 1st Forms
Matamoros, Dallas: 1st Sparring, 4th Weapons
McCoy, John: 4th Forms, 4th Sparring
Miceli, John "Jay": 3rd Sparring,
Miceli, Katie: 4th Forms, 4th Sparring
Miceli, Nicholas: 2nd Sparring, 3rd Forms, 3rd Weapons
Neill, Dominic: 2nd Sparring,
O'Brien, Matthew: 1st Forms, 1st Sparring
Paternostro, Dominick: 2nd Sparring, 1st Forms
Phares, Abbey: 2nd Sparring, 2nd Forms
Pohlmann, Brandon: 3rd Forms, 3rd Sparring
Pohlmann, Eric: 1st Forms, 1st Sparring
Pohlmann, Jeffrey: 4th Sparring
Poissenot, Devin: 3rd Sparring, 2nd Forms
Rooks, Brett: 3rd Sparring
Ruoss, Jonathan: 1st Sparring, 1st Forms,
Ruoss, Nicholas: 4th Sparring, 2nd Forms
Stephens, D'Ann: 2nd Forms, 1st Sparring,
Waesche, Beatrice: 1st Sparring, 2nd Forms
Waesche, Rachel: 1st Sparring, 3rd Forms
Wieseneck, Daniel: 4th Forms, 4th Sparring
Wittner, Tyler: 1st Sparring

 

 
 
 

testimonials | mission statement | classes & schedule | our training facility | our black belts | contact us | find us | home
copyright 2006 Joe Dupaquier